SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Çiftçi Zorda


                                                 ÇİFTÇİ ZORDA

  Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hali hiç de iyi görünmüyor. Bu yıl bölgemizdeki fındık rekoltesinin düşük beklenmesi de ayrı bir sorun olarak karşımızda duruyor. Ayrıca, uzun süredir yaşanan kuraklık nedeniyle oluşan verim azalması ve sulama maliyeti, çiftçi ekonomisini olumsuz etkiliyor.

  Büyük baş hayvanların satışı ile elde edilen gelir, bakım masrafları ile oluşan giderleri karşılamaya yetmiyor. Öyle ki! İki yıl önce, 1000-1250 arasında satış kabiliyeti olan yeni doğmuş bir buzağının bugünkü satış değeri 300 lira gibi sembolik rakamlarla ifade ediliyor.

  Yine iki yıl önce Ziraat Bankası aracılığı ile kredi kullandırılarak 6000-8000 Aralığında süt ineği edinenlerin yarı fiyatına dahi satış yaparak sistemden çıkmaları kolay görünmüyor. Bir tarafta alım ile yapılan zarar, diğer yandan yeni doğan yavruların para etmemesi sorunun esasını oluşturuyor. Hayvanları beslemek için tüketilen saman, ot, yonca ve sılaj maliyetlerinin giderek artan bir seyir göstermesi ile ise tam bir açmaz yaşanıyor.

  Su ürünlerinde uygulanan ÖTV’siz düşük fiyatla mazot satışının çiftçiler için de uygulanması, artık bir zorunluluk halini almıştır. Bu konuda yapılacak çalışma ile köylü ve çiftçi tarlasına daha kolay gidecek hale gelecektir. Açlık sınırındaki köylüden acımasız bir şekilde mazot tüketiminden vergi alarak mazotu pahalıya satmanın hiçbir mantığı yoktur.

  Devletin ve Hükümetin asıl işi, İnsanları fakir bırakıp Yeşil Kart’lı sayısını artırmak yerine geçimlerini sağlayacak ortamı kurmaktır. Bu alanda oluşacak mazot kaçağını önlemede, bilgisayar sisteminin çalıştırılması fazlasıyla yetecektir.

  Ayrıca, Hükümete ve Tarım Bakanına düşen görev, çiftçinin yaşadığı zorlukları aşacak şekilde çözüm üretmektir. Hayvan alımında Faizsiz Banka kredisi kullanan çiftçilerin, oluşan büyük değer kaybı ve kredi kullandırma maliyetlerinin büyüklüğü nedeniyle nasıl battıklarını sorgulamak da hükümetin işidir. Sınırlarımızın yolgeçen hanına dönmesi nedeniyle özellikle Suriye sınırından yurdumuza giriş yapan hayvan sayısı sorgulanmalıdır.

  İşin sırrı dengede. Ancak bir gerçek var ki! Bozulan dengeler çiftçiyi ayakta duramaz hale getirmiştir. Çözümü üretecek ve sorunu çözecek olan Tarım Bakanıdır; Hükümettir. Önümüzdeki seçimlerde çiftçinin tercihinin değişmesi, oyları cepte gören AKP iktidarını şaşırtabilir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1381