SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Çok mu zor


   Doğal gaz çalışması, kış, ilkbahar yağmurları derken, yollarımız oldukça çok bozulmaya uğradı. Yapılan çok sayıda inşaata ait su ve elektrik bağlantıları da bunlara eklendiğinde yaşadığımız ve gördüğümüz yol tablosu ortaya çıktı.
  Bunların hepsi olacak. Bozulacak, yapılacak, bu süreç böyle devam edecek. Sorun, yıkarken ve yaparken işin takibini yapmakta meydana geliyor.
   Parke taş döşeli yollarımızda sökme işlemi yaparak çalışma yapmak yerine, kesme işlemi uygulandı. gürültü, toz bulutu gerilerde kaldı ancak sokaklar yamalı bohçaya dönüştü. Ampüle benzeyen gri ve pembe renkli taşların eskileri gitti, yerine gri renkli başka bir desende kilit parke taşları geldi. Onarım çalışması olması gereken görüntüyü vermedi. "Düzgün olsun yeter görüntünün ne önemi var" diyorsanız, yolları güzelleştirmek için çiçek dikmenin de alemi yok. 
   Esas sorun, yapılan çalışmalardan sonra, yollarımızın araç geçişine uygun hale getirilmesi. Yollarımızın eski haline getirilmesi çok kolay olmayacak. Çünkü ortada önemli bir maliyet var. Öncelikli iş bu olmayabilir. Belediyemizin şu bozuk yolları, araçların rahat seyredeceği hale getirmesi için dolgu çalışması yapması gerekiyor. Ana yol veya yan yol, cadde veya sokak arası, hepsi için bir kampanya başlatmak zamanı olduğunu düşünüyorum.
  Sonraki aşamada ise bir iki tane traktör veya kamyonet bozulan yerlere bakım için görevlendirilmelidir. Bu ekiplerin işi, cadde ve sokakları dolaşarak, kazma kürek düzeltme yapmak olmalıdır. 
  İki tane ekip yaz veya kış bu işe ayrılmalıdır. En görünür işi en az maliyetle geçici veya kalıcı olarak çözmek mümkündür. Üstelik, küçük çukurlara, hendeğe dönüşmeden müdahele edilirse, işin görülmesi çok daha kolay olacaktır.
  İki traktör ve üçer kişilik iki ekip kurarak iş görmeye çalışmak çok mu zor?
   Köy yollarında ise greyderle yapılacak çalışmalara öncelik verilmesi gerekiyor. Tarla, bahçe yollarını gözden geçirmek üzere çalışma yapılmasının da zamanıdır.
   Öncelikli iş, belediye yetki alanı içerisindeki yollarımızı, araç ile rahat gidilebilir hale getirmektir. Diğer hizmetler ise bunlardan sonra gelir.
  Doğrusu merak ediyorum! Köy yollarında greyderi, şehir içinde iki traktör veya kamyoneti çalıştırarak yol tesfiyesi yapmak çok mu zor?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1216