SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Deli Olmayın


 Ergenlik ve gençlik döneminde içilen esrarın orta yaşlardan sonra delilik yaptığını üçüncü haftadır sizlerle paylaşıyorum. Bunun nedeni doğal olarak okuyucularımdan aldığım mesajdır.

  Bir kere konuyu tekrar işlememi isteyenler olduğu gibi delilik konusunu abarttığımı düşünenler de var.

  Bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmanın bizlere ne kadar büyük yanlış yaptıracağını bu konuda da görüyorum.

  Eczacılık Fakülteleri esrar, eroin, sigara ve alkolü ders olarak işlemektedir. Anlaşılacağı gibi esrarla gelen delilik konusu benim uydurduğum bir şey değildir. Tamamıyla bilimsel tabanı olan bir bilgidir.

  Esrarın beyin hücrelerinde ölüm meydana getirdiği tespit edilmiştir. Bu durum içmenin ilk dönemlerinde kişi üzerinde yeteri kadar olumsuzluk oluşturmaz. Çünkü geride iş görecek yeterli hücre vardır. Tüketilen her esrar, yeni beyin hücrelerini öldürerek katil duman olarak görevini sürdürür. Çok yoğun kullanım halinde genç yaşlarda akıl sağlığını kaybedenler de var. Ortalama kullanım halinde ise bu durum orta yaşlarda kendisini gösterir.

  Burada en önemli konu şudur. Birincisi, esrarla beyin hücrelerinde ölüm meydana geliyor. İkincisi ölen hücrenin yerine yenisi meydana gelmiyor. Üçüncüsü, içim miktarına bağlı olarak bunun faturası ilerideki dönemde, yarım akıllılık, zekâ geriliği ve delilik olarak ödeniyor.

  Kanser yaptığı laboratuar deneyleri ile kesinlikle kanıtlanmış olan sigara dahi esrar maddesine karşı çok masumdur. Üstelik sigara, dolaşım ve kalp akciğer sisteminde büyük sorunlar meydana getiriyor. Sigaradan vazgeçenler, bırakma yaşlarına göre zararlarından da büyük oranda kurtuluyor. Esrarda ise içilen miktara bağlı olarak hiçbir zaman düzelmeyecek zarar meydana geliyor.

  Daha çok 30 yaş öncesi içilen esrarın zarar faturası, 40 yaşından sonra ve giderek artacak şekilde ödeniyor. Buna göre esrar içenlerin hepsi, içtikleri miktar kadar zararı, ömürlerinin ileriki dönemlerinde ödeyeceklerdir.

  İşte bu nedenle, sigara gibi içilen ve sigara gibi alışkanlık yapan esrardan kurtulmak için yine sigara gibi bir defada terk ederek kurtulmak mümkün. Ancak bu işi beyinde bırakmak gerekiyor.

  Buna göre içmeyenler denemesin. İçenler de acele bıraksın. Çünkü pişmanlık, ölen beyin hücrelerini canlandırmıyor. 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ