SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

DENGE


  Dünyamızın da içinde olduğu evrenin tamamı bir denge içerisinde dönüp duruyor. Maddelerin en küçük birimi olan atomlar üzerinde ise elektronların hareketi, çok büyük bir hızla sürüp gidiyor. Denge bozulursa ne atom, ne de evrenin varlığından söz edemeyiz.
  İçinde yaşadığımız toplumun sağlıklı yapısı da dengeler üzerine kuruludur. Herkes, eğitim aldığı alanda bilgilenerek, hem kendi adına hem de toplum adına iş üretiyor. 
  Siyasi denge, yönetimi elinde bulunduran iktidarın vatandaşlarını eşit kucaklaması, uygulamalarında adaletli olması, sadakate bakarken liyakati de unutmaması ile olur. Denge hesabında, duygu ve hırs yoktur. Eğer olursa denge bozulur. Bir yerde bozulan denge, bütün sistemin bozulmasına neden olur.
  Öğrencilerin yetiştirilmesi de bir denge işidir. Din, dil, matematik, fizik, kimya, felsefe, tarih, coğrafya gibi derslerden alınan bilgilerle meslek sahibi olmak üzere yola çıkıyoruz. Bu dersleri öğrenirken ezber kadar yorumu da ön plana çıkarmalıyız. İçerisinde yorum olmayan hiçbir bilginin, değerinden söz edemeyiz. Meslek sahibi olmada, ihtiyaçların giderilmesi esastır. Burada da dengelerin iyi kurulması, verilen emeklerin daha iyi iş görmesi demektir.
  Bir şeyin olmasını istiyorsanız, önce isteyeceksiniz; Sonra, bu doğrultuda çalışacaksınız. İyi topçunun hesabı sahada, iyi çiftçinin hesabı tarlada, iyi askerin hesabı ise cephededir. Emek verip terlemeden, dua ederek, başarı beklemek de dengenin bozulduğu yerdir. Önce terleyecek, sonra isteyeceksin.
  15 yaş gurubunda, “uluslar arası öğrenci değerlendirme sınavı PISA” iki veya üç yıl ara ile uygulanıyor. Bu sınavda sonlarda olan derecemiz, üç yıl önceye göre biraz daha gerilemiş. Kapsamlı bir soruyu çözme oranı, teknolojisi yüksek ülkelerin %10`undan daha düşük değere sahip. Dengenin kurulması için, liselerde okutulan matematik, fizik ve kimya gibi derslerin saat sayısını artırmak ve teknoloji liselerine ağırlık vermek gerekiyor. Duayı çok, teknolojiyi az üreterek, Dünya işlerini daha iyi idare etmek mümkün değildir. Dengenin doğru kurulması için, bilim ve teknolojiye daha çok yatırım yapılması gerektiği ise açıkça görülmektedir. 
  Cephede savaşan askerimize, başarı için, daha çok bilgi ve daha çok teknoloji gerekiyor. İHA(insansız hava aracı) üreterek sınırlarımızdaki güvenliği biraz daha artırdık. 
  Sahip olduğumuz teknoloji ile füze rampalarımız olsaydı, bugün güney sınırlarımızda devam eden savaş, belki hiç başlamayacaktı. Dünya ile yarışmamız, PISA sınavında rakip ülkelere yetişmekle değil, onları geçmekle mümkündür.
 Dünyadaki adalet terazisinde mağdur olmamak için, kesinlikle, güçlü olmak zorundayız. Bu da herkesin her alanda daha çok, daha çok, daha çok, çalışması ile mümkündür. Dengeyi doğru kurmanın başka bir yolu yoktur.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 804