SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Doğru beslenme ve sağlığımız

Doğru beslenme ve sağlığımız


   Her gıdanın mevsime göre tüketilmesi ve hazır gıda tüketimi yerine kendi emeğimizle hazırladığımız ürünleri tüketmek sayılamayacak kadar çok fayda sağlamaktadır.
  Doğrudan hazır gıda tüketimine yönelenler bilmelidirler ki! Bütün gıdalar zamana bağlı olarak bozulma gösterir. Evimizde hazırladığımız bir gıda maddesi ile markette satılan ürün arasındaki bozulma farkını oluşturan, hazır gıdayı dayanıklı hale getirmek için kullanılan koruyucu maddelerdir. Anlaşılacağı gibi rafta uzun süre beklese dahi bozulmayan ürünlerin içerisinde koruyucu maddeler vardır. Bu koruyucu maddelere konservan maddeler denir. Hazır konservelerde de kullanıldığı için bu ismi almışlardır. Bu katkı maddelerinin miktarı artırıldığında gıdadaki bozulma süresi uzamaktadır. Ancak bu arada çok önemli bir şey gözden kaçmaktadır. Çünkü bütün koruyucu maddeler kanserojendir. Ürünü korumak için kullanılan katkı miktarı arttıkça ise kanser riski de artmaktadır.
  İşin çok önemli bir diğer tarafı ise gıdalar içerisindeki bu katkı maddesi miktarlarını belirlemek için yeterli düzeyde laboratuar yoktur. Pazarda satılan gıdalar üzerinde, çok daha kolay yapılacak analizlerin dahi yapılmadığını ve yapılamadığını düşündüğümüzde, ülkemizdeki kanser hastalığı patlamasının nedenleri daha kolay anlaşılacaktır.
  Ne kadar emniyetli olursa olsun, bir gıda maddesinin hazır olanını tüketmek yerine kendi hazırladığımızı tercih etmememiz sağlığımız açısından çok büyük faydalar sağlayacaktır. Üstelik kendi hazırladığımız ve mevsimine göre tükettiğimiz ürünlerin damak tadı da ayrı bir keyiftir.
  Birkaç sene önce katıldığım bir eczacılık fuarında, lahana kapsüllerinin tanıtımı yapılıyordu. Bir kutusunun 80 liraya satıldığı bu kapsüller yağ emilimini azalttığı için fazla kilo alımına da çözüm olarak gösteriliyordu. Aradan yaklaşık üç yıl geçtikten sonra ise bu kapsüller piyasadan toplatıldı.
  Aynı yıllarda Karasu Haber Gazetesinde bu konuya dikkat çekerek, bir tabak lahana çorbasının faydalarından söz etmiştim. Üstelik iki tabak ve yemek öncesi içilen lahana çorbası daha da büyük fayda sağlıyordu.
  Çok yakınlarımızda günlük sağılan sütü bulmak, bundan yoğurt yapmak, kaymak almak, ayran yapmak mümkün olmasına, üstelik büyük bir lezzet farkı da oluşturmasına rağmen, çoğunluk bunların hazırını tüketiyor.
  Bu işleri yapmayı külfet sayanlar, kilo vermek için boş yollarda nefes tüketmek zorunda kalıyorlar. Çünkü vücudumuzun sağlıklı beslenmek yanında harekete ihtiyacı olduğu da unutuluyor.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1162