SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019

EĞİTİM ÖĞRETİM


  Aklı-selim herkes çok iyi biliyor ki! Aşama yapmanın birinci şartı eğitim ve öğretimdir. Durum böyle olmakla birlikte, eğitimden ne anladığımız da çok önemidir. İşin özü ise öğrenciye bir mesajın verilmesidir.
  Padişah döneminde ilkokul öğrencisi olan babamın sözlerini bir kez daha paylaşmakta fayda görüyorum. “Derslere girmek üzere toplandığımızda üç defa “padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa derdik. Sonra da sınıflara girerdik. Bir sabah hocamız, “çocuklar bundan sonra padişahım çok yaşa demiyoruz. Çünkü Ankara`da Cumhuriyet ilan edildi” dedi. Hocamıza, onun yerine ne diyoruz diye sorduk. O da “hiçbir şey söylemiyoruz” dedi.
  Başka okullarda da benzer talepler olmuş. “Cumhuriyetim çok yaşa” sözünü üç defa söyleme emri gelmiş. Böylece, bu açık kapatılmış oldu.  
  Ak Parti öncesinde ilkokullarımızda söylenen andımızı biraz hatırlayalım. Türküm, doğruyum, çalışkanım yasam, büyüklerimi saymak, küçüklerimi sevmek, yurdumu milletimi, özümden çok sevmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Bu mesaj sessizce ortadan kaldırıldı. İnanıyorum ki! Bu Ak Parti`nin yaptığı yanlışlardan birisidir. Bunun yerine verilen bir mesaj var mı? Yok. 
 Son dönem Milli Eğitim Bakanlarının en önemli öğüdü “çocuklara tatil döneminde ödev vermeyin. Çocuklara ödev veren öğretmenleri uyarıyorum. Ödev vermek yasaktır.”
  Okullarımızda kılık kıyafet serbesttir. İsteyen istediği gibi gelebilir. Durum böyle olunca saç, sakal ve kıyafet için de tam bir yaşasın özgürlük hareketi. Öğrenci için olan serbestlik, öğretmen için de olacağından, herkesin birbirine benzediği, eski deyim ile “Manzara-i umumiye-i Şahane” budur. 
  Resmi törenlere katılan öğrenci sayısı çok az olduğu için, durumu tam olarak göremiyoruz.
  Mesaj yok
  Ödev yasak
  Kılık kıyafet serbest
  Yıllarca verilen eğitim derdest
  Başkanlık dönemine girdiğimiz şu günlerde, eğitim öğretimin hiç de iyi gitmediği en büyük gerçek. Görelim bakalım başkanımız bu konularda neler eyleyecek.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 172