SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Eğitim ve öğretim


   Yer ve zamana göre davranış biçimi eğitim ile kültür dersleri de öğretim ile yetişen kuşaklara verilmeye çalışılır. Sıraya koymak gerekirse, önce eğitim sonra öğretim gelir. Öğüt vererek öğretmek hep olsa da, iyi örnek olmak, boşa konuşmayı büyük oranda azaltacaktır.
  Üzülerek söyleyebilirim ki! Ortaöğretim kurumlarında sigara kullanımı, geçen yıllardan daha fazladır. Özellikle sekizinci sınıf öğrencileri bu konuda en çok korunması gereken gurubu oluşturmaktadır. Hiç başlamama ve başlayana bıraktırmak için(bağımlılık oluşmadığından) bu yaş gurubuna karşı daha duyarlı olmak gerekiyor.
  Sigaranın kanser yaptığı bilinmekle birlikte, her meslek alanında kullanıcıları, bağımlılık nedeniyle kullanmaya devam ediyor. Esasen, bırakmak isteyenler için çok sayıda yardımcı ürün eczanelerde bulunmaktadır. Yetişkin sayısındaki içicilik azaldıkça, yeni nesil, doğal olarak bu durumdan olumlu etkilenecektir.
  Toplu oturulan yerlerde sigara içiminin yasaklanması, ev ortamındaki sigara kullanımını artırmıştır. Özellikle kış mevsiminde, dışarıda soğuk havada sigara keyfi çok cazip olmadığı için, evin oturma odası, eski kahve ortamına benzemektedir. Bu durumda aynı evin ergenlik ve gençlik dönemini yaşayan bireyine sigara konusunda öğüt vermek ne kadar işe yarar dersiniz? 
  “Hocam bu çocuklara benim sözüm geçmiyor. Siz bizden daha iyi bilirsiniz. Biz sizlere güveniyoruz.” Sorunu çözmek için dışarıdan yardım almak, kişinin kendisine ait sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
  Cemaat, imamın hem söylediğine hem de yaptığına bakar. Öğrenci, öğretmeni-nin ve velisinin konuşmasına da davranı-şına da bakar. Konuşulan ve yapılan birbirine uymuyorsa sözler havada kalır. Camide, okulda, evde, Dinliyor gibi sessizce durmak ise nafiledir. 
  Kendi adıma, bugüne kadar verdiğim en doğru karar, çok erken dönemde sigarayı bırakmaktır. Unutmayın! Sigara içmek bir keyif değildir. Eğer keyif ise en güzeli doyasıya alınan nefestir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1067