SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Esrar delilik yapıyor


   Genç yaşlarda esrar içilmesinin en ağır faturası, orta yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlayan delilik olarak ödeniyor. Sigara gibi içilen esrarın dumanı, beyin hücrelerinde ölüme neden oluyor. Esrar içimi bırakılsa dahi ölen hücrenin yerine yenisi meydana gelmiyor. Bu ölüm olayı nedeniyle yavaş, yavaş zekâ geriliği meydana gelirken, bu durum, ilerideki dönemde delilik meydana getiriyor.
  Gençlik dönemi içerisinde yapılan hatadan dönülse dahi, içme ile oluşan zarar giderilemiyor. Yaydan çıkan ok ve namludan çıkan mermiyi, geri getirmek mümkün olmadığı gibi esrar içimi ile oluşan beyin zararını geri döndürmek mümkün olmuyor. Öyle ki! Denemek için yapılan içim dahi ileride sorun çıkarabiliyor. 
  Allahın bize verdiği ömrü daha kaliteli yaşamak ve olabildiğince iyi tamamlamak için, hayatın erken dönemlerinde dikkatli olmak gerekiyor.
  Esrar içenler ve onların yakınlarının acilen yapmaları gereken, bu zararlı alışkanlığa savaş açmalarıdır. Aksi takdirde çok geç olabilir. Düşünme yeteneğini kaybeden bir kişi kendi hayatını bitirirken, yakınları için de gözyaşı durumundadır. Başka yazılarımda da değindiğim bu konuya, bir defa daha dikkat çekmek istiyorum. 
  Kullanıldığı dönemde yaşanılan keyif, bir sonraki günde, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk olarak kişinin çalışma düzenini bozmakta, kullanıcıyı toplum dışı bırakmaktadır. 
  Sigaraya benzer bağımlılık yapan esrardan, yine sigara bırakmada olduğu gibi bir defada bırakarak uzaklaşmak mümkündür. Yakınlarında bu tür alışkanlık olduğunu bilenler, biraz duyarlı davranarak, gerekli bilgilenmeyi yaparak, ilerideki çok büyük sorunları ortadan kaldırabilirler. 
  Sonraki dönemde oluşturduğu delilik nedeniyle esrar içimini sigara kullanımı veya alkol alımı ile kıyaslamak mümkün değildir. Sigaranın kanser hastalığını, alkolün karaciğer rahatsızlıklarını desteklediği bilinen bir gerçektir. Delilik oluşumu ise esrar için çok özel bir durumdur. 
  Çok iyi biliyoruz ki! Hayatın provası yok. Geleceği karartan bir keyfi kabul etmediğimiz gibi bu konuda zayıf hareket edenleri de sonuç alacak şekilde uyarmalıyız.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1452