SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Fahri Trafik Müfettişleri


                                    FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ

 Fahri trafik müfettişi olarak görev yapan, çok muhterem trafikçilerin ceza makbuzları ilgili adreslere ulaşmaya başladı. Bunlardan bir tane de bana geldi. Bu güne kadar, emniyet kemeri nedeniyle trafik cezası uygulamasına maruz kalmadım; çünkü yola çıktığımda kemer takmayı alışkanlık haline getirenlerdenim. İşlem tarihi olarak Mart ayı gösteriliyor. Hiç kimse, iki ay önce günün herhangi bir vaktinde, yediği yemeğin çeşidini, arabayı nereye park ettiğini veya öğleyin plaj caddesini kullanıp kullanmadığını hatırlayamaz. Bunu kaydeden ve bize hatırlatan fahri mübarekler olduğuna göre hatırlamamıza da gerek yok.

 Karasu’yu şehir yaptık. En büyük trafik sorununun adını da koyduk. İşte o büyük sorun; “Şehir içerisinde emniyet kemeri takmamak”. Bu güne kadar şehrimizin içerisinde emniyet kemeri takılmaması nedeniyle uğradığımız büyük zararlardan böylelikle kurtulmuş olacağız. Mutlaka çok sayıda ölü ve yaralı, şehrimiz içerisindeki sürücülerin emniyet kemeri takmamasından meydana gelmiştir ki! Böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Benim bildiğim ve hatırladığım böyle bir olay olmamakla birlikte, olsun, fahri müfettişlerin devlete para kazandırmaları ve ayrıca kendilerini göstermeleri ile ülkemiz kazanıyor.

 Dört yıllık fakülte mezunu, bu konuda kursa tabi tutulan, hiçbir bedel almadan görevi yerine getiren bu fedakâr müfettişlerin ruh sağlığını çok merak ediyorum. Ceza yazma yetkisi olan bu kişiler psikolojik ve nörolojik bir testten geçmişler midir? Her şeye rağmen böyle bir testin çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Öyle ya! Dört yıllık fakülte mezunu, trafik için kendini heder ediyor; üstelik hiçbir ücret de almıyor. Kestiği ceza makbuzları karşı tarafın sinirlerini bozuyor. Bu durum fahri trafik müfettişinin ruh sağlığına çok iyi geliyor ki! Bu işi gönüllü olarak yapıyor. Bu güne kadar trafik polislerinin uygulamadığı bir ayrıntıyı yakalamak ve bundan da kamu düzeni adına keyif almak, bana göre ruh sağlığı konusunda şüphe oluşturuyor.

 15-20 kilometre hızla seyrettiğin yolda kemer taksan ne olur? Takmasan ne olur? Efendim kanun varmış. Zaten hastalık da burada başlıyor. Aracına binen sürücü aynasını, koltuğunu ayarlar emniyet kemerini takar, sonra da yola çıkar. Araç sizinse ve siz kullanıyorsanız ayna da koltuk da ayar istemez. Gideceğiniz yere ve hızınıza göre emniyet kemerini takarsınız olur biter. Karasu çarşı içerisinde ceza nedeni kemer değil, kazaya sebep olabilecek hız olabilir; Çevreyi rahatsız edecek şekilde araç kullanmak olabilir.

 İstatistiklere göre, toplumumuzun %5’i psikolojik olarak rahatsız; Bunların manik davranış gösterenleri, duygulanım bozukluğu olanları, hepsi sağlıklı görünüyor. Üstelik insan yaşlandıkça diğer hastalıkların tamamında olduğu gibi ruh sağlığında da bozulmalar meydana geliyor.

 Emekli bir fahri trafik müfettişinin tam da dinlenmesi gereken bir dönemde, emniyet trafik şubenin itibar etmediği bir alanda, tarih yazar gibi görev yapmaya çalışmasını, ceza yazmasını açıklayacak hastalığı belirlemek, psikiyatri ve nöroloji doktorlarının işidir. Talep olmadan tedavi olmayacağı için, ilgili kurumların, muhtemel hasta bu fahri trafik müfettişini veya müfettişlerini uzman hekimlerimize emanet etmelerinde, kamu sağlığı ve kamu vicdanı açısından yarar görüyorum.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1376