SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

FİLYOS ÇAYI VE SAKARYA


    31 Ekim Perşembe günü Zonguldak Dedeman Otel’de, Karadeniz’in Özelliklerini Koruma Derneği’nin ( KÖK ) düzenlediği çok önemli bir toplantı vardı. Derneğin başkanı Murat Karayalçın  güzel bir açılış konuşmasına Filyos Çayı Projesi’ni almıştı.
  Filyos Çayı Projesi, devasa bir proje olarak sunuldu. Proje kapsamı içerisinde Haydarpaşa Limanı’nın 5 katı büyüklüğünde, 40 milyon ton kapasiteli bir liman inşaatı var. Limanı bu kadar büyük tutmaları, Karasu Limanı’nın alternatifi bir proje olmasına bağlanıyor. Bu nedenle birkaç kez, Karasu Limanı ismi de kullanıldı.
  Bu liman ile beş tane Termik santral, petrokimya tesisleri(rafineri), çimento fabrikaları ve diğer ağır sanayi yatırımlarını kuracak adımı atmak istiyorlar. Çaycuma’ya kadar nehir yatağında yapılacak seddeleme ile nehirin akışını kontrol altına alıp, her tür sanayiye zemin hazırlamak da Filyos Çayı Projesi’nin bir parçası olarak sunuldu.
  Liman inşaatı için düşünülen 650 milyon avronun 350 milyonluk kısmı için kaynağın hazır olduğu da söylendi.
  TBMM eski başkanı Köksal Toptan da yaptığı açıklama ile ilgili bakanlıklardaki imza prosedürünü tamamlamak için büyük bir gayret içerisinde olduğunu anlattı.
  Projeye destek veren konuşmacılar, bunun bir Sultan Abdülhamit projesi olduğunu, padişahın, Osmanlı donanmasının batı Karadeniz’de barınmasını sağlamak için Filyos Çayı’nın yatağını derinleştirmek istediğini, ancak bugün gerçekleşen oluşum ile tarihsel bir sürecin de tamamlanmak üzere olduğunu anlattılar. Böylece projenin kökü tarihin derinliklerine gömülüyordu.
  Bu arada, Sultan Abdülhamit zamanında termik santral mı? vardı da limanı oraya bağlıyorsunuz diyenlerin tespiti alkışlar ile karşılandı. 
  Bazı konuşmacılar ise 1986’dan itibaren devam eden projelendirmenin geç kalmasına hayıflanıyor, bir genç kız gibi büyük bir cazibeye sahip Filyos Vadisi’nin geciken proje ile ihtiyarladığını, kızın evde kalmak üzere olduğunu anlatıyordu.
  “Yıllardır bir genç kız gibi sizlere hizmet veren ve kucaklayan bu vadiyi evde kalmakla suçluyorsunuz” sizleri anlamak mümkün değil diyenler de vardı.
  Bana göre işin en ilginç yanı, Karadeniz’in Özelliklerini Koruma Derneği’ni termik santrallere çimento fabrikalarına onay almak için kullanmaktı. Buna göre Darıçayırı Çimento Fabrikası da Darıçayırı’nın özelliklerini koruyacaktır.
  Yakın bir zamanda, tarihsel misyonu onaltıncı yüzyıla dayanan Sakarya Nehri Projesi’nin önümüze gelmesi de muhtemeldir. Selvi boylu bir kız gibi duran Sakarya Vadisi ihtiyarlamış olabilir mi ne dersiniz?  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1288