SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

Fındık II


  Kırk yıllık süreç içerisinde, Karadeniz ve yaşadığımız bölgenin en önemli tarım ürünü, hiç şüphe yok ki! Fındıktır.
   Fiskobirlik`in kooperatif olarak faaliyet gösterdiği dönemlerde, kooperatif sayesinde fındık üreticisi kar etmiştir. Yıl bazında bazen zarar eden kooperatif, iki yıllık hesaplarda hiçbir zaman, devlete de zarar ettirmemiştir.
  1970`li yıllar içerisinde görev yapan Ecevit-Erbakan Koalisyon Hükümeti, 9 lira olan fındık fiyatını 13,5 liraya çıkardı.(1974) Bin üzerinde, Karasu ve Kocaali üreticisi zirai gelir vergisi beyannamesi vererek, vergi dairesini adeta işgal etti. 
  1975 yılında da devam eden bu durum, devletin vergilendirme hatası nedeniyle giderek azaldı. Bu sayı bugün yok denecek kadar azdır.
  Kooperatifli dönemde %15-20 oranında ürün kooperatif aracılığı ile alınıp satılıyordu. Kooperatif dışı satış yapan fındıkçı da, kooperatifin oluşturduğu piyasa sayesinde ürününü değerine satabiliyordu.
  Çok önemli bir konudur. “Bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olunmaz” Bilmediğin konuda konuşmayacaksın; ya da olabildiğince az konuşacaksın. “Bin Düşün Bir Konuş” atasözü de bu durumu destekler niteliktedir.  
  Bir ticari alanda mevcut olan bir kooperatif, o piyasanın % 20`si ile aktif ortaklığa sahip olduğunda piyasa denetimi yapabilmektedir. 
  Fiskobirlik de çalıştığı dönem içerisinde yaptığı piyasa denetimi ile fındık üreticisini korumuştur. Bir anlamda, ürününü sadece serbest tüccara satan çiftçi, kooperatife satış yapan komşusu sayesinde fındığını değerine satmış oldu.
  2005 yılında yedi liradan satılan fındık, 2015 yılında 22 lirayı gördü. Şu anda mevcut fiyat ise 9 liradır. Geçen yıl ile bu yıl fiyatı arasındaki fark, 13 lira olduğu için fındık üreticileri konuşmaya başladı. “Bu kadar haksızlık olmaz. Çikolata ucuzlamadı ki! Fındık fiyatı neden düştü? Ürünümüz bedavaya alınıyor. Milletin uğradığı haksızlığı görmek gerekiyor.
  Aynı çiftçi 2005 ile 2015 yılı arasında 10 yıl, ürününü ölmüş eşek fiyatına sattı. Aynı yıllar içerisinde AKP hükümetinin fındık konusundaki en önemli ismine Almanya Hükümeti, ödül niteliği taşıyan nişan verdi. Çünkü Türkiye`nin fındık politikası sayesinde Almanya, bir milyar dolar daha fazla kazanmıştı. Türkiye`de fındık çiftçisi sürünürken, Almanya`da birileri ödül alıyordu. İsmi söylememe gerek yok; onu herkes biliyor. Bu zamana kadar öğrenmeyen ise bundan sonra bilmese de olur. Fındıkçının sürünmesi ile Fiskobirlik arasında bağlantı kuramayan çiftçi, daha çok sürünür. 
  Kooperatif kapanırken “Ben zaten fındığımı kooperatife vermiyordum” diyen çiftçi, bunun bedelini 10 yıl yerlerde sürünerek ödedi.  
  “Onlar konuşur Ak Parti yapar.” AK Parti işte böyle yaptı. Burada da kandırılmış olabilir mi? “Kandırıldık” derse birisi, taraftar olan hemen inanır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1220