SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Fındık


   2005 Yılında 7,5 liradan satış gören bir kilo fındık, 10 yıllık süreç içerisinde 2,5–5 lira arasında satışa sunuldu. Öyle ki! Geçmiş on yıl içerisinde fındık üreticisi süründü ve üzüldü. Fındık Satışından gelen paralar bakım ve toplama maliyetini ancak karşıladı.
  Kış mevsiminin Karadeniz Bölgesindeki rekolteyi düşürmesinden sonra, bütün gözler batıdaki üretim üzerinde yoğunlaştı. Mevsim koşulları, bizim bölgemizdeki üretim miktarının artması yönünde gelişti. Fındığını keyifle toplayan herkes, önceki yıllarda 5 lirayı zor görürken, önce, 10 lira ile tanışmış oldu.
  Fiskobirlik ve Ziraat odalarının çiftçiyi satış konusunda uyararak, piyasanın düşmemesi konusunda gösterdiği gayret ve biraz da akıllanan vatandaş sayesinde, fiyatlarda yükselme seyrine hep birlikte şahit olduk.
  Son on yıl içerisinde, fındık üreticisinin ezilmesinin gerisindeki en temel neden, Fiskobirliğin devlet desteğinden yoksun kalarak, piyasa denetimi sağlayan alım işlemini gerçekleştirememesidir. Bu yıl oluşan iyi satış koşullarının arkasında, zayıf da olsa Fiskobirlik varlığı mevcuttur. Fındık üreticisinin, Fiskobirliğe hiç fındık vermeyenleri, O birliğe fındık verenler sayesinde oluşan piyasa nedeniyle, daha iyi koşullarda satış yapmıştır.
  “Fındık 20 lirayı bulacak” açıklaması yaparak üreticiyi uyaran Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş`un sözleri, hafta geçmeden gerçekleşmiş görünmektedir. Geçmiş dönemde 5 lirayı göremeyen vatandaşın, 15 lira üzerinde piyasa ile tanışması, bölgemiz için tam bir ekonomik kazançtır.
  Uzun yıllar darlık çeken çiftçimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yapacağı harcama, her alanda daha canlı bir ekonominin oluşmasına neden olacaktır. Ancak, unutmamak gerekir ki! Bu paralar iyi kullanılmalıdır. Erken kaybettiğimiz Sakıp Sabancı`nın tasarruf, tasarruf, tasarruf sözleri fındıkçılarımıza öğüt olmalıdır. Bir taraftan ihtiyaçları karşılamanın keyfi yaşanırken, akıllı hareket ederek, önümüzdeki yıllar için kenarda bir birikime yer verilmelidir.
  Akıllı hareket edenler, anlık para kullanımında fazla sorun yaşamayanlardır. Fındık üreticisinde bu sayı kesinlikle artmalıdır. Ayrıca, Fiskobirlik alımlarının piyasa denetimi sağladığı gerçeği de hiçbir zaman unutulmamalıdır.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1142