SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Fırsatı kaçırmayın


  İşin özü Palamut Balığı, Karadeniz`in suyu ile büyürken lezzetlenen, 45 gün gibi bir sürede, yavru halinden kiloluk hale gelen, yılların ağız tadı Palamut`tan söz ediyorum.
  Yakın geçmişte, az olmasından şikâyet ettiğimiz bu çok değerli protein kaynağının, her yaştan herkesin beslenmesi için çok büyük bir değeri vardır. Şu sıralar, ucuzladığı için fakir ailelerin sofrasını da süsleyerek, bütün evlerde ağız tadı olmaya devam ediyor.
  Bir kilo çok kaliteli bir protein kaynağının fiyatı, bu balık ile 4-5 liralara düşmüştür. Ancak unutulmamalıdır ki! Bu bolluk uzun sürmeyecektir. Aralık içerisinde Karadeniz`den tamamen çekilecek olan balığın, Marmara ve boğazlar yolu ile Türkiye`yi terk edecek olması, herkes tarafından bilinmelidir. Ayrıca, avlandıkça daha az olarak piyasaya çıkacak olması da önümüzdeki haftalarda fiyatların yükselmesine neden olacaktır.
  Yapılması gereken işlem açıkça görünmektedir. Hem derin dondurucu ile hem de tuzlama(lakerda) yapılarak, bir sonraki mevsime kadar bu gıdadan faydalanmak mümkündür.
  Her zaman söylüyorum; derin dondurucuya konacak balığı temizlemeye gerek yoktur. Çok tuzlu bir sudan geçirilerek küçük paketler halinde dolaba yerleştirilir. 
  Gece tutulan balıklar ertesi gün piyasaya çıkmaktadır. Küçük bir takip işlemi ile bu taze balıklara ulaşabilirsiniz. 
  Lakerda işleminde, 5–6 cm eninde kesilen balıklar, kalın tuz ile tuzlanarak süzgeçli veya eğik düzlemli bir zeminde 24 saat bekletilir. Doğal olarak, balıkların kanı süzülmüş olur. Bundan sonrasında cam veya teneke kap içerisine yerleştirmek vardır. Önce kabın dibine tuz konur; sonra balıklar dizilmeye başlar. İşlem, bir sıra tuz, bir sıra balık olarak gerçekleştirilir. Bu şekilde doldurulan kaplar, serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. Tüketmeye sıra geldiğinde, akşam suya bırakılan balıklar, ertesi gün tuzundan arınmış olarak sofranızı süslemeye hazırdır. 
  Ağız tadı olarak lakerdayı bilenler bu işlemi uygulamaktadır. Bilmeyenler için en uygunu derin donduruculardır.
  Bollaşması halinde Lüfer Balığını da dondurucularınızda saklamanızı tavsiye ederim.
  Daha önce birkaç kez, bu bilgiyi haber olarak sizlerle paylaştım. Unutmayın! Ekim Ay`ı çıkmadan hatta daha fazla geç kalmadan bu işlemi kaçırmayın.
   “Kaçan balık büyük olur; kaçamayan ızgara” 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 720