SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Gribal enfeksiyon II


Kış mevsiminde çok görülen grip hastalığı nedeniyle oluşan enfeksiyona, gribal enfeksiyon denir. Hastalığı oluşturan virüslere karşı aşı uygulaması yapılsa da tam koruma oluşmamaktadır. Bunun nedeni virüslerin her yıl kendilerini yenilemesidir. Aşılar, kimliği belirlenen virüslere karşı etkili olduğu için, şekil değiştiren virüsler üzerinde etkisi yoktur. Her şeye rağmen aşılarla en az %50 koruma sağlandığını söylemek, doğru kabul edilebilir.
  Hastalık etkeni olan virüsler üzerinde antibiyotiklerin hiçbir etkisi yoktur. Durum böyle olmakla birlikte, grip olayında antibiyotik kullanımına çok sık rastlanmaktadır.
  Dr. Emin Babalıoğlu çok uzun zaman Karasu halkına hizmet veren bir büyüğümüzdü. Allah rahmet eylesin, gribal enfeksiyonda, linkomisin isimli antibiyotiği en çok kullanan hekimlerden birisiydi. Yaptığımız sohbetlerin birisinde, bazı doktor arkadaşlarından şöyle yakınmıştı. 
  “Dr. Emin Bey, neredeyse her grip hastasına linkosin iğnesi yapıyor. Virüslere karşı antibiyotik etkisi olmadığını bilmiyor mu?”  
  “Ben de iğnesini kendi ellerimle yaptığım hastalarımın, çok kısa sürede iyileşerek yollarına gittiklerini ve bana minnet duyduklarını görememelerini anlamıyorum.”
  Sözün doğrusu, Grip virüsü, vücudu bakterilerin üremesine açık hale getirir. Kişinin, bademciklerinin şişmesi, ağız ve boğazda koku oluşması, bakteri üremesi nedeniyledir. Tedavisi geciken veya gerekli tedavi uygulanmayan hastalarda sinüzit, bronşit ve zatürree oluşması kolay hale gelir.
  Grip olaylarında antibiyotik kullanılmasının nedeni, virüs nedeniyle çok kolay oluşan bakterileri öldürmektir.
  “Sevgi en iyi ilaçtır SAĞLIK BAKANLIĞI”
  Bakteri üremiş bir hastaya sevgi göstermek ona yakın durmak mikropları öldürür mü? Yoksa daha çok yayılmasını mı? Sağlar.  
  Türkiye, Avrupa ülkelerine göre daha çok antibiyotik kullanıyormuş, bu yüzden antibiyotik kullanımını azaltmalıymışız. Hangi standardımız daha iyi?
  “Avrupa`da trenler hızlı gidiyor, bizde ise yavaş” dedikten sonra basit düzenlemeler ile hızlandırılan trenin, Pamukova`da raydan çıkması akıllarda kayıtlıdır.
  Antibiyotik kullanımının azaltılması ile zatürree oluşumundaki artış ise asıl araştırılması ve kamuoyu ile paylaşılması gereken konudur.
  Maalesef, Antibiyotik kullanımı da raydan çıkmış bir konudur.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1102