SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

HARALOMBO


 Eski EKİ(Ereğli Kömürleri İşletmesi) kampının 500 metre doğusunda, önünde yaklaşık 50 kayığın bulunduğu yere Haralombo diyoruz. Midye avcılığının meydana getirdiği kıyı erozyonu nedeniyle, maalesef! Kıyısındaki kalın çakıllı kumsalı, bir daha geri gelmemek üzere kaybettiğimiz yer.

  Kıyıya çok yakın noktaya kadar, derin deniz suyu bulundurması nedeniyle, kayıkların denize atılmasında ve çekilmesinde kolaylık sağlıyor. Bu koy için mendireksiz liman deyimini de rahatlıkla kullanabiliriz. Ortalama 150-200 metre derinlik içeren ve yaklaşık 1kilometrekare büyüklüğünde olan bu alan Karasu’nun en önemli değerlerinden birisidir.

  Hiç şüphe yok ki! Bu koyun değerini en iyi Karasu Köyü Balıkçıları bilmektedir. Benim de çok sevdiğim bu yöremizin, bugüne kadar, çok önemli zarar görmeden ayakta kalmasını büyük bir şans olarak görüyorum. Son zamanlarda ilçemizdeki çok hızlı yapılaşma, doğal olarak, arsa miktarlarında darlık oluşturmuştur. Yeni yapılan Karasu Devlet Hastanesi ve Küçük Boğaz gölü kıyısındaki düzenlemeler, ilçemizin bu alandaki yerleşimini hızla artıracaktır.

  Yerleşimin artması ve büyüme,  ilçemizin gelişmesi olarak değerlendirilse de bu durumun Haralombo Koyu’nu öldürmemesi için şimdiden çözüm üretmeye çalışmalıyız.

  Daha yeni, işler nasıl diye sorduğum bir Haralombo balıkçısı, “Ağbi akvaryumda balık tutuyoruz. Bu sene iyi para kazandık. İnşallah bir sorun çıkarıp rahatımızı bozmazlar.” dedi

  Karasu’da satılan barbunya ve tekir balıklarının en güzeli buradan çıkar. Kuyu şeklindeki bu alanda en şiddetli fırtınalar dahi balıkların rahatını bozmaya yetmez.

  Şu sıralarda, Sarıkanat, istavrit ve Barbunya’nın ağları doldurduğunu gören balıkçılarımızın keyfi oldukça yerinde görünüyor.

  Açık ve derin sularda yapılan, çapari ile palamut avcılığının tadına diyecek yoktur. Aynı çapariyi,  Haralombo Koyu’nda kıyıya 15-20 metre mesafede yapmanın zevki ise çok daha başka oluyor. Düşünün! Kayığınızı denize yeni attınız ve daha yarım açılmış çapariniz balıklarla doluyor. Denizin başka yerlerinde en az bir kilometre gittikten sonra ulaşabileceğiniz balıklara, burada 10 metre sonra buluşuyorsunuz. İşte bu nedenle, bu bölgeyi herkes iyi bilsin; bilsin ki! Herkes tarafından koruma altına alınsın.

  Yeni yılda, yeni kazanımlar elde ederken, elimizdeki değerlerimizi kaybetmemeyi umuyor; Herkese mutlu yıllar diliyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ