SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Hasta-doktor hikayesi


    İhsaniye Mahallesi altındaki koruganlar, kumsaldaki erozyon nedeniyle denizin içerisinde kaldı. Böyle devam ederse, Kum Mahalle`nin geleceği hiç de aydınlık görünmü-yor. Bu durumu iyi gören Ali Karaman, mahallemiz elden gidecek diye ilgili kurumlara yazılar yazıyor; sesini duyurmaya çalışıyor.
    Sakarya Nehri`nin denize döküldüğü yerin sağ tarafı Yeni Mahalle, sol tarafı ise Kum Mahalle`dir. Eski görüntülerle kıyas yapıldığında, Kum Mahalle önünde bulunan kumun yok olduğu kolaylıkla görülecektir. Nehrin hemen sol tarafındaki kumsal yıllar içerisinde yavaş yavaş ortadan kalkarken, büyük çoğunluk bu durumu görmezden gelirken, sadece Ali Karaman, Mahalle elden gidiyor diye yırtınıyor.
    Burada çok önemli bir gerçek var; Ancak hiç kimse bunu dillendirmiyor. O da bu noktada yapılan midye avcılığı. Yıllarca, kotasız olarak yapılan midye avcılığı ile Kum Mahalle önün-deki deniz tabanı boşaltıldı. Doğal olarak derinleşen yeri kırılmadan geçen dalgalar, karadaki kumluk alanı daha kolay dövmeye başladı. Nehrin getirdiği malzemeden daha fazlası denizden götürülünce, kıyıda birikim yerine, kıyıda erozyon meydana gelmeye başladı.
   Karasu`da midye avcılığı yapılan alanların önündeki kumsal, alınan midye miktarı ile doğru orantılı olarak, yıllar içerisinde, yok oldu. Halkın çoğunluğu, Allah`ın işine karışılmaz diyerek sessiz kalırken, erozyonu görenler ise midye avcılığına karşı kör oldular. Kum Mahalle önünden satışa sunulan midye miktarı ile erozyon ile kaybolan kum miktarını birlikte düşünen hiçkimse yok. Erozyon için gelenlere bilgi verilirken, midye avcılığını konuşan kimseye rastlayamazsınız.
   Nasrettin Hoca hikayesindeki, bindiği dalı kesen kişinin bir süre sonra düşmesi, herkesin malumudur. 
   Midye avcılığı ile Kum Mahalle`nin tutunduğu dal kesilmiştir.
   Hasta doktora gider ve şikayette bulunur. Doktor sorar: Neyin var? Doktor değil misin? neyim olduğunu sen bileceksin?
   Bir gün, yaşlı bir şeker hastası amcam, eczacı olarak bana şikayette bulunuyordu. " Her sabah kalktığımda şekerimin yüksek olduğunu görüyorum; sana göre bunun sebebi nedir? Eczacı olarak hastaya soruyorum; Akşam yemeğini çok mu? yiyorsun? Cevap: Hayır. Akşam yemeğinde yemek rejimini mi bozuyorsun? Cevap: Hayır. Akşamları çok mu stresli oluyorsun? Cevap: Hayır? Gece uyku düzenin bozuk mu? Cevap: Hayır. Metabolizma gece neden bozuluyor diye düşünüyoruz ancak bir türlü bulamıyoruz. Doğru cevabı hastanın kendisi veriyor. "Benim, buzdolabımda baklavam hep bulunur. Gece uyandığımda doğru dolaba gider oradan baklava yerim. Sanıyorum ondan oluyor? Ama siz bilemediniz.    
   Bu midye avcılığı kumsalın hem şekerini yükseltir. Hem öldürür. Midye avcılığı sürdükçe kumsalı iyileştirmek mümkün görünmemektedir.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1506