SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • HASTANEMİZİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

HASTANEMİZİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ


  Karasu Devlet Hastanesi`nin son 25 yılını iyi bildiğimi düşünüyorum. İçe-risinde hiçbir uzman hekim olmadığı dönemlerde de Karasu Devlet Hasta-nesi`nin Karasu Halkına çok büyük hizmetleri olmuştur.
  Hastanemizin ilk uzman hekimi, Genel Cerrah Mustafa Kemal Yazıcı-oğlu`dur. Hastane ortamında ameli-yathane olmadığı için basit cerrahi işlemler yapmış, gerekli malzemeyi ise eczaneler aracılığı ile temin etmiştir.
  Karasu Devlet Hastanesi`ni “hasta-ne” haline getiren, ilk ameliyathane kurulumunu gerçekleştiren, Genel Cerrah Şemsettin Bayrak`dır.(Eylül 1995) Önce tek başına cengâver gibi birçok operasyonu başarıyla gerçekleştiren Şemsettin Bayrak, Daha sonra, arkadaşı Genel Cerrah Kerem Erksoy`un da Karasu`ya gelmesi ile binlerce operasyona başarı ile imza atmışlardır.
  İlk kurulan ameliyathane için gerekli paranın yarısını 3–5 kişilik bir arkadaş gurubu karşıladı.  2–3 Yıl sonra ise İkinci ameliyathane, büyük oranda Hastane Döner Sermayesi tarafından karşılanmak üzere hizmete girmiştir.(hastane derneğinin büyük katkısı ile)
  Halen Toyota Hastanesinde çalış-makta olan Şemsettin Bayrak ve Kerem Erksoy`un isimleri Karasu Dev-let Hastanesi`nin geçmişinde altın harflerle yazılıdır. 
  Yeni binasında bir yılını doldurmak üzere olan Karasu Devlet Hastane-si`nin, çok ciddi olarak, sahiplenilmesi gerektiği kanısındayım.
  Eskiye göre, çok daha güzel fiziki şartlara sahip olan hastane binası, basit müdahaleler ile daha işlevsel hale getirilebilir. Öncelik, hastane zemin katına ait, kurulumdan gelen sorunları aşmaktır.
  İkincisi, hastane ortamında gerçek-leştirilen ameliyat sayısını yakın geçmişte yapılan ameliyat sayıları ile kıyaslamaktır. Daha iyiye gitmesi gereken bu sayının geriye düşmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu konudaki en büyük açık anestezi uzmanıdır. 
  Düzenli olarak çalışan Kadın Doğum Uzmanı ihtiyacı ise Anne ve çocuk sağlığı açısından çok önemlidir. Taşıma su ile değirmen çevirmeye çalışan bu alan da, acil olarak eski güzel günlerine kavuşturulmayı beklemektedir. Kadın doğum alanında, acil müdahale gerektiren hastaların durumu, anne ve çocuk sağlığı açısından en büyük riski oluşturmaktadır.   
  Göğüs Hastalıkları uzmanı olarak, Dr. Sinem Albayrak ismini çok aradığımız günleri yaşıyoruz. Bu alandaki ihtiyacın karşılanması da beklentilerimiz arasındadır.
  Hastanenin ilk kurulumu sırasında mevcut olan tomografi cihazının geri alınması anlaşılır bir durum değildir. 
  Karasu Halkı olarak elimizdeki doktoru da cihazı da sahiplenmede sınıfta kalıyoruz. Dersimizi çalışarak sorunları giderecek bir sürece girmenin zamanı gelmiş ve geçmektedir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 865