SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Helal Olsun


   Adı kamyonet olup, açık kasası olmayan, taksilere göre biraz daha yüksek, iç hacmi daha büyük, yolcu ve küçük çaplı eşyaların taşınmasında vatandaşın rahat etmesini sağlayan kango, connect, caddy gibi araçların binek olarak satın alındığını ve öyle kullanıldığını herkes biliyor. Bunların yol tutuşları, performansları, firen kabiliyeti diğer binek araçlarla aynı ölçülerdedir.
  Yıllardır bunların adı kamyonet koyulup muayenesi her yıl yapılarak diğer binek araçlara göre vatandaştan iki kat fazla para alınıyor. Her yıl yapılan muayene ile yılın bir günü, araç muayenesi peşinde uçup gidiyor. Yetmedi, adı kamyonet olduğundan şehir içi ve şehirlerarası yollarda “ kamyonetsin haddini bil” cezası kesiliyor. 
  Bu araçları en çok kullananlar, orta tabaka ve kırsal alanda yerleşik insanlardır. Yıllardır bu alanda yasal düzenleme yapılmadığı için, özellikle korunması gereken gurup, en çok ezilen olarak vergi ve ceza ödemeye devam ediyor. Ayrıca hükümetlerin her yılsonunda en iyi yaptıkları iş, belli alanlarda uygulanan ceza miktarını kafalarına göre artırmaktır. Memur ve emekli maaşına yapılan zamlarda, çiftçinin ürününe verilen fiyatta, kılı kırk yaran zihniyet, ceza uygulamalarında, haddi aşmayı büyük bir maharet olarak görmektedir.
  Karasu Emniyeti trafik aracı radarla hız denetimi yapmaya başladı. İyi ki de başladı. Onlar da kendi adlarına en iyi ceza nerede yazılır konusunu iyi çalışmışlar. Adı kamyonet olan yukarıdaki araçların Dörtyol ışıklardan sağa ve sola dönüşlerinden itibaren(Ankara cad. ve İstanbul Cad.) hızları 50km`yi geçmemelidir. Transit geçiş hattı olan bu yol şehir içi yolu kapsamındadır. İşi iyi bilen trafik ekibi palacı petrolün önünde Karasu`ya giriş yapacak araçları izlemeye alırsa ceza yazması çok kolay olduğu gibi görev de başarı ile yerine getirilmiş oluyor. Yolda sürücüyü uyarıcı trafik çizgi ve işaretlerinin olmaması da ceza yazma işini oldukça kolaylaştırıyor.
  Köyden yola çıkıp sahil yolunu kullanarak Karasu`ya gelmek isteyen birisi 80 km. hızla palacı petrolün önünden geçerse, aracı da “binek kamyonet” ise “TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAĞI” tez zamanda kendisini bulur. Hız seksen kilometre, ceza 356 TL. 2014 yılı için Asgari ücretin net tutarı 800TL. Şehir içinden geçen transit yolu kullanırken, 80km hız yapmaya, asgari ücretin yarısı kadar para cezası. Neden mi böyle? “kanun öyle kardeşim” Nasıl oldu? “trafik polisi ceza yazmak için nerede durulması gerektiğini iyi biliyor.”
  Başka il ve ilçelerde de öyle gidiyor bu denetim işi. Şehrin giriş ve çıkışlarında özellikle de sürücünün hata yapacağı yerlerde “tuzak-denetim” kuruluyor. 
  İşin adı: Denetim. Ne diyelim! Kanunu yapan da uygulayan da işi çok iyi biliyor. Biz de şimdi çıkıp Amerika`daki imam gibi Allah ocaklarına    …………….  Allah ………….. Allah ………… Diyemeyeceğimize göre, Kanunu yapana da uy-gulayana da helal olsun. Helal olsun hepinize...
                                                                                  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1189