SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

HESAP İŞİ-2


  Ülkemizin bir numaralı sorunu işsizlik, üstelik bu oran %10`un üzerindedir. İş için bekleyen de devlet kapısında çalışan da mutlu değil, üstelik yıllarca çalıştıktan sonra emekli olanlar ise geçinmek için yeniden çalışmaya başlamak durumunda kalıyor. Şu anda bu ülkenin işsizi, çalışanı, emeklisi hepsinde bir mutsuzluk var.
  Refah seviyesinin artması için üretimin artması şart; Hem tarım hem de sanayi alanında daha çok çalışmalıyız. Üretimi artırmak ve İşsizliğe çözüm olsun diye kurulan devlet yatırımlarını, özellikle yabancılara satmayı tercih eden hükümet ise tam gazla yoluna devam ediyor. Oy veren işsiz ile oy vermeyen işsiz arasında, umut etmekten başka bir fark yok. 
  Yılda 5 tane danayı bakacak kadar gücü olan hiçbir genç arkadaş, iş aramak için yollara düşmesin. Neden bana iş yok diye de kimseye küsmesin.
  Şimdi gelelim hesabın tamamını yapmaya... 
  7-8 Aylık beş tane danayı bir yıl bakarsa-nız ortalama olarak 50 000 liralık satış bedeline ulaşırsınız. Alış bedeliniz beş birim için ortalama 15 bin ile 20 bin arasıdır. En kötü hesap ile aradaki fark otuz bin liradır. 50-20 = 30 bin lirayı bir kenara yazalım. Bu değeri asgari ücretle kıyaslayalım.
  1602 liralık asgari ücret X 12 ay = 19 264 lira 
  Beş dananın kötü hesaba göre kazandırdığı 30 bin lira. Asgari ücretlinin 12 ay için eline geçen toplam para 19 264 lira. Şimdi bir defa daha düşünün bakalım hangisi daha karlı duruyor.
  Et fiyatı arttıkça kar artarken, ilave edeceğiniz her danadan 6-7 bin lira daha kazanma şansını kullanmak da kendi kararınıza bağlıdır. Bu hesapta eğilmek ve boyun bükmek yok.
  “Benim hayvanlara bakacak yerim yok” mu diyorsunuz? Karayolu kenarındaki çimenlikler dahi iş görmeniz için size yeter. 5-10 dönüm araziniz var ve siz iş arıyorsanız, işten de hesaptan da hangi ülkede yaşadığından da hangi partinin iktidar olduğundan da o partinin politikasından da haberiniz yok demektir.
  Hesabın hepsi burada, unutmayın! Mazeret üretmek yok. Yoruldum yok. Birkaç yıl sonra sürü sahibi olma ihtimaliniz ise çok.        
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 198