SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

İlaç ve hasta


  Doktorun verdiği reçeteye göre hastanın uğrak yeri eczanelerdir. Türkiye’de 25000 eczane vatandaşın ilaç ile buluşmasını sağlamakla birlikte, ülkemizin her yerinde,  eczacılık ve doktorlukla alakası olmayanların yaptığı sözde ilaçlara para vererek şifa arayanlar da bulunmaktadır. İnternet veya radyo televizyon üzerinden yapılan reklam ile ilaç alımı da ayrı bir konudur.

  Tedavi olmak için sağlık ocağına gidenler 3 lira reçete bedeli ödüyor. Devlet hastanesine gidenler ve uzman hekim reçetesi alanlar, 3 liralık reçete bedeline ilave olarak 5 lira da muayene ücreti veriyor. Özel hastanelere gidenlerin ise 12 lira muayene ücreti vermesi gerekiyor. Bu ücretler emeklilerde maaştan kesilirken, diğer çalışanlarda eczanede alınıyor. Üç kutudan fazla ilaç alanlar ise aldıkları her kutu için 1 lira daha ödemek zorunda kalıyor.

  Bu durumda,  daha önce doktora giderek kullanacağı ilacın 10-15 lira gibi bir bedeli olduğunu gören hasta, ilacının devamında doktora hiç gitmeden kullandığı ilacın kutusunu göstererek parasının tamamını ödemek suretiyle ilacını alıyor. Aslında devletin ödeyeceği ücreti de kendi cebinden ödüyor.

  Hasta muayene ücretleri ve reçete bedellerinin devlet adına tahsil edildiği yer eczanelerdir. Reçete yazdırmak, kuyrukta durmak sonra ilaç bedelinden daha fazla paranın hasta cebinden çıkması, hastanın ilacını almak üzere doğrudan eczaneye yönelmesini sağlıyor. Bu arada geçmiş tedavi ücreti ve reçete bedelini ödemeyi de ertelemiş oluyor.

  İşte bu nedenle devletin, eczaneler aracılığı hastadan tahsil etmek istediği para miktarı çok büyük rakamlara ulaşmış. Sen misin muayene ve reçete bedelinden kaçan? “Ben de devlet olarak reçetesiz ilaç alımını yasaklarım” uygulaması karşımıza geliyor. Eğer böyle olursa, vatandaş, ilacına reçetesiz ulaşamayacak. Bittiği, kaybolduğu, yolculuk sırasında unuttuğu ancak adını bildiği ilacını parasını vererek alamayacak. Esas amaç çok ilaç kullanımını engellemek gibi görünse de en basit ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı da reçeteli olduğunda birikmiş muayene ücreti alacağı olmayacak. Ayrıca daha çok muayene ücreti tahsil edilecek. Astım ve nefes darlığı çeken hasta, rahat bir nefese daha zor ulaşacak.

  Merkez medyanın hükümet aleyhine olacak hiçbir yayını yapmadığını, yapamadığını gördüğümüze göre, çözüm için sandıktaki oyda biraz daha düşünmemiz gerekecek.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1693