SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

İŞTE HAYAT


   Karasu halkının tanınmış simaların-dan birisiydi Dursun Kılıç, çarşı merke-zinde Cumhuriyet Caddesi`nde nalbur-luk yapardı. Akıllı, İyi konuşan, çevre-sinde sözü dinlenen bir büyüğümüzdü.
  Bir gün şöyle dedi; “Biz Müslümansız, ibadetimizi yapıyor, Allahın bizi cen-nete koyacağına inanıyoruz. Ecnebi, gâvur diyerek yabancıları adamdan saymıyoruz. Askerliğimi yaptığım sıra-larda bit salgınından kırılıyorduk. Üze-rimizdeki elbiseyi su dolu kaba attığı-mızda suyun yüzeyi bitten görülmezdi. Çok büyük sıkıntımızın olduğu o yıllar-da, Gâvur dediklerimiz, bit ilacını yaptı. Onların sayesinde ölümden kurtulduk. Rahat ettik. Şimdi düşünüyorum, bizi kurtardıkları eziyetin sevabı, onları da cennetlik yapar.”
  “Dünya hayatı iki saatlik bir zaman-dır. Bu kadar zaman için çalışmaya değmez. Hem bu Dünya`dan öbür tarafa bir şey götüren var mı?” diyerek pasif hale geçmenin sonucu, kişiyi miskinliğe götürür. Bu durumda daha kalitesiz bir hayat yaşanacaktır. Bazen de giderek artan sorunlar, kişiyi en büyük günahlardan birisi olan intihara kadar götürebilir.
  İşin sırrı dengede
  “Yarın ölecek gibi ibadet, hiç ölmeye-cek gibi çalışmak” sözü, doğruya yakın bir ifadedir. 
  Ölümü düşünen birisi, üçkâğıtçılık, sahtekârlık, dolandırıcılık gibi yanlışlardan uzak durur; Başkalarına zarar vermeyi de sevmez.
  Hiçbir şey üretmeden ibadet ederek cennete gitmeyi hayal eden birisinin Dünya hayatının yolunda gitmesi beklenemez. Çünkü yaşantımızı sürdürürken bir taraftan tüketim yapıyoruz. En az, tükettiği kadar üretmeyen için, geçim kapısı başkasından istemektir. 
  “Yokuşta akıtılmayan ter, inişte gözyaşı olur”
  Gençlik döneminde çalışıp terlemeyenler, ihtiyarlığı için birikim yapmayanlar, çalışacak kuvvetleri de olmadığı için, hüzünlenerek gözyaşı akıtmaktan başka bir iş yapamazlar.
  Cennette başköşeye kurulmak için ibadet etmek gerekebilir. “Dünya hayatı sadece ibadet etmek içindir” sözü tamamen yanlıştır.
 Hayatta en önemli değer, çalışmaktır. 
  Bedeni çok çalıştıranların ödülü kuvvetli bir vücuttur.
  Beynini çok çalıştıranlar için, ihtiyarlık dönemindeki bunama hastalığına yakalanmaları, ya çok geç gelecek, ya da hiç gelmeyecektir. 
  Çalışmanın sonucunda oluşan ekono-mi ise kişinin, ayaklarının üzerinde dur-ması, kimseye muhtaç olmadan yaşan-tısını sürdürmesi demektir.  
  Babamın güzel bir sözü 
“Hiçbir ibadetin affettiremeyeceği günahı çalışmak affettirir.” 
  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 959