SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Kanal-Kapak


   Karasu isminin,  kara ve su sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulduğunu düşünüyorum. Acarlar longozuna ilk baktığınızda ormanlık bir alan görürsünüz; yakın incelemeye aldığınızda ise su baskınına uğramış ormanla karşılaşırsınız 
  Kış mevsiminde, Karasu taban arazisinin geniş bir bölümü sular altında kalmaktadır. OSB alanının çevresi de sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerini, göl görüntüsü içerisinde tamamlamaktadır. 
  Bu görüntünün oluşması, sadece mevsimsel yağışlara bağlı değildir. Karadeniz`de esen 6–8 ve 7–9 kuvvetindeki Karayel, Yıldız, Poyraz rüzgârlarının Sakarya Nehrindeki su seviyesini yükselttiğini bilen kaç kişi vardır? Nehirde yükselen su kodu ile Okçu Deresi, Longoz istikametinde, Şehir içi kanalı da tamamen dolana kadar, Küçük Boğaz yönünde akmaktadır. Bu durumu gözlemleyen kaç kişi vardır? Hiç yağış olmadığı halde sadece bu akıntılarla OSB çevresi de göl haline gelmektedir.
  Kanal-Kapak projesi, Karasu`nun olmazsa olmazıdır. Longoz`dan Küçük Boğaz gölüne kadar çok geniş bir alan, bu projenin olmaması nedeniyle suların istilasına uğramakta, tarım için kullanımda sorun yaşanmaktadır. 
  Mısır ekenler tarlalarını toplayamazken, otlak yapanlar, biçtikleri ve kurumaya bıraktıkları hayvan yemlerini toplayamamaktadır.  
  Ortaokul Fen Bilgisi derslerinde öğretilen “sıvılarda birleşik kaplar kuralı” suyun akış yönünü belirliyor. Normal zamanda Sakarya Nehrine akan şehir içi kanalı ve Okçu Deresi, fırtınalar nedeniyle nehirdeki su seviyesinin yükselmesi ile ters yönde akış göstermektedir.
  Dere ve kanalın nehir ile birleşme noktalarına konulacak bilyeli bir beton kapak ile kanal ve dere içerisine su girişini kontrol etmek mümkündür.
  Bu kapak sistemi ile hem okçu deresinin, hem de şehir içi kanalının turizm amaçlı kullanımının önü de açılmış olmaktadır. Hayalleri süsleyen bu projeleri, Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu ile de paylaştım. Bu uygulamaları başarmak, ismini Karasu`nun tarihine yazdırmak demektir.
  Okçu Deresine ve Karasu şehir içi kanalına su girişini engellemek, tarım ve hayvancılık ile geçinen çiftçiye nefes aldırmak demektir.
  Bu projeler çok büyük maliyetli yatırımlar değildir. Hayal etmek projenin yarısı demektir. Öteki yarısı için destek bulma şansı ise hep vardır.
  Haydi Başkan! Bu projeleri uçuralım…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 944