SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Kanal Karasu II


Küçük Boğaz Gölü ile Sakarya Nehri`ni birleştirecek su yolunun adını  "Kanal Karasu" olarak duyurmak istiyorum. Şehir içerisinden geçen mevcut kanal ile Küçük Boğaz Gölü`nü birleştirmek için yapılması gereken kazı çalışması, mevcut kanal boyunun %10`undan daha azdır. İşte bu nedenle iki hattın birleştirilmesi kolay olacak gibi  görünüyor. İnşallah düşündüğüm gibi olur ve Karasu ilçesi büyük bir değer kazanır.
  Başkan Mehmet İspiroğlu ile yaptığım görüşmeye göre bu çalışma ile ilgili planlama yapılmış bulunmaktadır. Kanal projesi Karasu`nun tarihine atılacak altın bir imzadır.
  Bu proje ile Küçük Boğaz Gölü`ndeki su seviyesi istenen seviyede ayarlanabilecektir. Kanalın Sakarya bağlantısına konulacak kapak ile nehirdeki su seviyesinin yükselmesinden bağlanan su hattı etkilenmeyecektir.Göle bağlanan derelerin suyu nehir yolu ile Karadeniz`e ulaşacaktır.
  Kanalın her iki tarafında yapılacak yürüme yolu, tam bir spor ve koşma hattını oluşturacaktır.
  Göl ve nehrin ekolojisine uygun yavru balıkların üretilerek kanala bırakılması ise olta balıkçıları için çok büyük bir keyif olacaktır. Projenin uygulanmasında, Prof. Devrim Memiş hocamın İstanbul Üniversitesi`ndeki varlığı bizim için fazlasıyla yeterlidir.
  Genişletilmiş Kanal Projesi`nin ıslahında ise kanaldan geçen yolların iyileştirilmesi yer alacaktır. Böylece Sakarya Nehri ile Göl arasında kayık turları yapılabilecektir.
  Haydi başkan kolay gelsin. Bu proje, ismini Karasu`ya yazdıracak çok önemli bir çalışma olacaktır. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1489