SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Kanal Karasu


   Kanal İstanbul`u kurmak için projeler üreten hükümet, henüz uygulama aşamasına gelemedi. Karasu şehir içerisinden geçen, hükümet binası önünde gördüğümüz kanalın adı Kanal Karasu`dur. Küçük Boğaz gölü ile bağlantı kurmak için çok az bir mesafede kanal çalışması yapmak gerekiyor.
  İşte bu durumda, Göl ile Sakarya nehri arasında doğal bir su akışı olşuyor. Böylece, Yaz döneminde Küçük Boğaz Gölü`nün şişen suyunu denize akıtmak için kepçe çalıştırma işi de tarihe karışmış olacak. Kanal boyunun biraz islah edilmesi ile de Kanal Karasu`nun cazibesi herkes için büyük bir keyif olacak.
  Durum böyle olmakla birlikte yıllardır süren kötü bir alışkanlığımız var. Karasu Belediyesi yıllardır bu kanalı açık bir kanalizasyon hattı olarak kullandı. Yapılan kanalizasyon çalışmalarına rağmen halen hertür evsel atığın döküldüğü yer, yine bu kanaldır.
  Konut alarak ilçemize yerleşen bir aileninin, birkaç gün önce yaptığı yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum.
  "Biz Karasu`yu çok sevdik. İstanbul`a çok uzak değil. Deniz ve kum bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Geçenlerde, Sakarya Köprüsünü geçtikten sonra nehir üzerindeki bir çay bahçesine gittik. Sonra da tekne ile güzel bir nehir gezintisi yaptık.(Doğa Kulüp`ü anlatıyor.) Ancak, gezintinin geriye dönüşünde nereden geldiğini anlayamadığım kötü bir koku aldım. Daha sonra kokunun kaybolması nedeniyle kimseye birşey demedim. sanırım kanalizasyon kokusuydu; fakat nasıl olabilir?"
  Konunun  yorumu şöyle, dönüş sırasında muhtemelen karşı kıyıya yakın geçen tekne kanalın nehir ile birleştiği yerden geçerken kanalın kötü kokusundan etlilenmiş. 
  Bana göre, arıtılmış veya arıtılmamış her tür şehir atığı, liman ayaklarından birisinden faydalanarak yapılacak projelendirme ile denize bırakılmalıdır.
  Sakarya Nehri üzerinde yaptığımız bir gezintide, Sakarya Milletvekili ve şu anda Aile ve Sosyal Politilar Bakanı olan Sayın Ayşenur İslam`a da bu konulardan bahsetmiştim. Daha sonra bir yazı ile de bilgilendirmiştim. 
  Şu anda geniş yetkilerle donatılmış olduğunu düşündüğüm bakanımızın konuya göstereceği ilgi "Kanal Karasu" için yeni bir ufuk olabilir.
  Sayın Mehmet İspiroğlu kardeşim, kanalın göl ile bağlantısı, sizin için hem kolay bir iş, hem de isminizi yazdıracak bir proje. Daha fazla gecikmeden bunun adı konmalıdır. Kanaldaki su akışının iyi olması için, Sakarya İnşaat Mühendisleri odasından da yardım istenebilir.
  Kuzeybatı rüzgarının kuvvetli estiği havalarda ters yönde oluşan akıntı kanal içindeki pis suyu Hükümet Binası önüne kadar taşımaktadır. Herşeye rağmen görmezden gelinen bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması Karasu için en büyük kazanç olacaktır.
  Karasu`da "Kanal Karasu Projesi" "Kanal İstanbul" kadar önemlidir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1355