SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Kanser ilaçları


   Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 1 Temmuzdan itibaren kanser ilaçlarının eczaneler aracılığı ile satılmayacağını, hastanelerin, ilaçları da temin edeceğini açıkladı. İlaç hastanede uygulandığı için, doğru bir iş yaptıklarını da hatırlatmaktan geri kalmadı.
   Buna göre, reçeteyi yazan hastane, ilacı da kendisi vererek, hem ilaçtan hem de uyguladığı tedaviden ayrı ayrı para kazanmış olacak. Bilindiği gibi yatan hasta reçeteleri de dışarı çıkarılmadan hastaneden karşılanıyor.
   Yakın zamana kadar, veteriner hekimin yazdığı reçeteler hayvan sahibi tarafından istediği bir eczaneden alınıyor ve uygulanıyordu. Şuanda veterinerler, ilacı yazıyor, veriyor, uygulamasını da yapıyor.
   Dili olmayan hayvanların bu durumu nasıl karşıladıklarını bilmemiz mümkün değildir. İlaç ve veteriner ücretleri fazla çıktığında, dili olan hayvan sahibi kesim işlemi uygulayarak bu işi kökünden çözebilmektedir.
  Şimdi sırada, konuşan hasta ve konuşan hasta sahibi var. Hastaya yazılan kanser ilaçlarında para mı? hasta sağlığı mı? Ön planda olacak. İlacı yazan da uygulayan da aynı merkez olduğunda, karı fazla olan ilacın yazılması, yazılan ilaçları etkileyecek mi? etkilemeyecek mi? Bu uygulamada yandaş hastane zincirlerinin rolü var mı yok mu?
 Veteriner kliniğinde yazıldıktan sonra veteriner tarafından verilen ve ineklere uygulanan tedavi yöntemi, 1 Temmuz`dan itibaren, onkoloji servislerinde kanserli hastalara uygulanacak. 
   Büyük liderinin üslubu ile soruyorum. Eyyyy! Sağlık Bakanı, Bir ayağını yerden kaldırmadan cevap ver; bu uygulama kanser hastalarını korumak için mi? sömürmek için mi? yapılıyor. Sağlık Bakanı olarak esas işiniz hasta sağlığını korumak mı? Hastanın zarar görmesi ortadayken, Eczanelerin verdiği ilacı, hastanelere aktarmanın sağlıkla ilişkisi nedir? İddia ediyorum! uygulamadan kanser hastaları ve yakınları zarar görecektir. Daha çok kar getiren ilaç yazıldıktan sonra, hasta sağlığı mı? Yoksa! Hastane karı mı? Sorusuna, doğru cevap vermemiz mümkün değildir.
  Muayene ücretini dahi serbest eczaneler yardımı ile tahsil eden hükümet, kendisine yük getirecek bir uygulamayı neden tercih ediyor? Çünkü burada, önemli olan hasta sağlığı değil, kanserli hasta üzerinden, daha büyük menfaat teminidir.
   Kanser ilaçlarının yıllık bedeli, 1,3 milyar dolardır. Bu rakam yeni para ile yaklaşık 3,5 milyar liradır. Bu ilaçlar, halen Türkiye`nin her yerinde hizmet veren 25 000 eczane aracılığı ile karşılanıyor. Hükümetin, eczacı karında yaptığı indirim nedeniyle, yaklaşık 5000 eczane zarar eder duruma gelmiştir. Bu da işin diğer boyutudur.
  Hasta muayene ücretini dahi eczanelere tahsil ettiren hükümet, kanser hastası üzerinden yeni bir senaryo yazmaktadır. Kanser ilaçlarında görülen rant, maalesef hastalığın önüne geçmiş bulunmaktadır. Kanser hastalarını, tedavi edilmesi gereken değil, gelir kapısı haline getiren bu uygulamadan, en çok zararı kanser hastaları görecektir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1124