SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Kara-su


   Karasu ilçesinin adının oluşmasında karadaki su miktarının etkili olduğunu düşünüyorum. Kuzey ve kuzeybatı rüzgârları ile kabaran Karadeniz, Sakarya Nehrindeki su seviyesini yükseltmektedir. Yağmur suları ile yükü artan nehrin, bütün yan kolları üzerindeki arazilerde, su basması meydana gelmektedir.
  Acarlar Longozu`nun bulunduğu alan, kış döneminde, doğal olarak su seviyesinde yükselme olan bir yerdir. Bu yıl, erken gelen yağışlarla Karamüezzinler köyü ile olan Karasu bağlantısı, Longoz köprü ayağında su baskınına uğradı. Böylece Kaynarca yolu ulaşımında aksama meydana geldi.
  Acarlar Longozu`nun turizme açılması ile eskiden çok önemli sayılmayan su seviyesi kontrolü bugün zorunluluk haline gelmiştir. Longoz üzerinde Karasu Kaymakamlığı tarafından yapılan hizmet binası ve Longoz üzerinde inşa edilen yürüyüş yolu hizmet veremez, kullanılamaz hale gelmiştir.
  Bu alan çok güzel bir mühendislik çalışması istemektedir. Projenin esasını hem yaz hem de kış mevsiminde longoz alanı içerisindeki su seviyesini istenen düzeyde tutmak vardır. Longozun okçu deresi ile Sakarya Nehri`ne olan bağlantısı üzerindeki tıkanma ve daralmalar, geri plandaki su seviyesini yükselterek, bu yörede yaşayan köylülerin doğal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.
  Okçu Deresi`nin nehir ile olan bağlantısı Sakarya Köprüsü`nün 300 metre yukarısında bulunmaktadır. Bu durumda, proje kapsamına Sakarya Nehri`ndeki su yükselmesini de kat-mak gerekmektedir. Sedler ve su tutma kapak-ları kullanılarak Longoz ile nehir arasındaki su akışı kontrol edilmeyi beklemektedir. 
  Karasu şehir içinden geçen kanalın Sakarya bağlantısı da nehir suyunun ovaya akışını engellemek için en kısa sürede yapılmalıdır. Küçük Boğaz gölü Sakarya Nehri hattının ıslahı için yapılan çalışmaların ise canlanmasını bekliyoruz.
  Yeni Mahalle`de Fener`in durumu, bu noktada da acil çalışma beklemektedir. Kış mevsimine daha yeni gireceğimiz düşünülürse, Karadeniz`in 6-8 ve 7-9 fırtınaları ile bu noktada fener kalmayacağı açıktır. Mahalledeki iskelelerin zarar görmemesi için ise acil eylem planına ihtiyaç vardır.
  32 Evler çevresinde yapımı devam eden dalgakıran projesinin doğusundaki kumsalın da tehdit altında olduğu kanısındayım. Dalgakıranlar, kuruldukları alanları korurken yakın çevresi için tehdit oluşturma yolundadır. Şapkamızı önümüze çekip, yeniden düşünme zorunluluğu açıkça görünmektedir. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1383