SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Karasu’da sağlık


   Karasu, Marmara Bölgesi`nin Karadeniz kıyısında, geniş kumsalların gerisinde, tarım, turizm ve sanayi bölgesi olarak açılım gösteriyor. Sakarya Nehri ile Küçükboğaz gölü arasında şehir merkezine ait 10 km`lik kumsal, ilçenin denize açılan mavi kapısı gibi duruyor.
  Karasu Devlet Hastanesi`nin yeni yeri, ilçe merkezinden 7 km daha uzakta olan Küçükboğaz mevkisidir. Eskiye göre, fiziki şartları daha iyi olan hastanemizin hasta memnuniyetini artıracağı anlaşılıyor.
  Hastanemizin ilçemizin uzak köşesinde kalması nedeniyle, merkezden ulaşım konusunun yarattığı sorunları aşmaya, hasta memnuniyetini artırmaya, kafa yormamız gerekiyor.
  Hastaneye bağlı, çarşı merkezde oluşturulacak bir klinik saat 20`ye kadar hizmet verecek şekilde organize edilirse çok önemli faydalar sağlayacaktır.
  Çarşı içerisinde oturan ve düzenli olarak, pansuman, enjeksiyon yaptırması gereken hastalar için hastanenin yeni yeri zorluk getirmektedir.  Bir enjeksiyon için 15km gidip gelmek tedaviyi elbette aksatacaktır. Ekonomisi zayıf hastalar için hastaneye ulaşmak yeni bir sorun demektir. Yaşlılık durumunda ise işler daha da karışmaktadır.
  Hastanenin çarşı içi kliniği, bir doktor, iki hemşire, bir yardımcı personel ile vatandaş için büyük rahatlık sağlayacaktır. Günlük olarak iş yoğunluğunun azalması ile mesai bitirilerek süreç tamamlanacaktır.
  Basit sağlık problemlerinde çarşı içi kliniği en aktif çalışan yer olarak çok büyük hizmet üretecektir. Durumu kısa sürede öğrenen vatandaş, kendi yorumu ile çarşı kliniğini veya hastaneyi tercih edecektir.
  Son yıllarda dışarıdan çok önemli miktarda göç aldığını gördüğümüz Karasu`nun her alanda yeni yapılanmalara ihtiyaç duyacağı açıktır. Merkez-Çarşı Kliniğini de bu bağlamda değerlendirmek gerekir.
  Emeklinin aldığı maaş, dar gelirlinin geçindiği bütçe herkesin malumudur. Yeni Mahalle`de oturan Roman`lar için hastane ulaşımı 10km yürümek demektir. 
  Şehirleşmenin tamamlanmadığı, aydınlatmanın yeterli olmadığı uzun bir yolu geçerek Karasu Devlet Hastanesi`ne ulaşmak, araç sahipleri için sorun oluşturmayabilir. Bu ülkede, harcadığı kuruşun hesabını yapan, yürümeye takati olmayan, çok sayıda insan vardır. Bunların korunup kollanması ise en çok, seçilmiş veya atanmış idarecilere düşmektedir.    
  Özürlüler için yol düzenlemesini neden yapıyorsun? Onun da yürüme hakkı var diye, Sağlık için hizmet üretirken düşünmek gerekiyor; Gariban hasta yollarda dökülüyor mu? Diye. 
  Yapılacak basit bir düzenleme, darda olanlrın bayramı olacaktır. Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ramazan bayramı dilerim.
    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1359