SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

KARASU BALIKÇI BARINAĞI-II


   Bilindiği gibi Karasu Balıkçı Barınağı olarak başlayan mevcut Karasu Limanı`nın, önce orta ölçekli liman, sonra da büyük ölçekli liman statülerine dönüştürülmesi, ardından da Karasu Balıkçısı`nın bu projeden çıkarılmasından sonra, Karasu için bir balıkçı barınağı yapılması çalışması, gündemdeki yerini korumaktadır.
  DSİ ve DLH`nın Sakarya Nehri önünde kurmak istediği “Karasu Balıkçı Barınağı” projeleri her iki kurumun da elinde mevcuttur. Bu projeler birbirinden tamamen farklıdır. Öyle ki! Dsi`nin projesinde barınak ağzı batı yönünde açık iken, DLH projesinde doğu yönünde açıktır.
  Her iki kurum da nehir ve deniz içerisinde gerekli ölçümlere aylar harcayarak projelerini oluşturmuşlardır. Bu kurumlar, çeşitli zamanlarda ilgili makamlar tarafından görevlendirilerek bu çalışmaları yapmışlardır.
  Bir hafta içerisinde yaptığım görüşmelerde, her iki makamın da “Karasu Balıkçı Barınağı”nı kendilerinin yapacağı ifadesine tanık oldum. Her iki taraftan da projenin detayı ile ilgili bilgiler aldım.
  Karasu Limanı`nın denetim işini yapmak üzere ilçemize gelen, DLH 
Bolu Bölge Müdürlüğü`nden Erdem Öncebe, bizden birisi kadar Karasu`nun sorunlarını biliyor. Denizdeki mevcut dalgakıranların uygulamaya konmasında da çok emeği geçmiştir. Onun verdiği bilgiye göre, son olarak bu görev yeniden DLH`ye verildi. “Proje ile ilgili yasal sürecin tamamlanmasından sonra, Karasu Halkının da görüşlerini alarak uygulamaya geçeceğiz” dedi.
  Bu projede barınağın ağız kısmı kuzey-doğu yönünde açıktır. Karasu Limanı`nın küçük bir prototipidir.
  Bundan sonra, bu işin daha fazla uzamasının, hiç kimseye faydası yoktur. Balıkçının daha rahat çalışması, Yeni Mahalle`nin profesyonel ve amatör balıkçılar için uğrak yeri haline gelmesi için, projenin uygulamasına en kısa zamanda başlanmalıdır.
  Öyle anlaşılıyor ki! Yılan Hikâyesi`ne dönüşen Balıkçı Barınağı işinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bundan sonra Karasu`da herkesin işi, ağırlığına göre, Bu projeye destek vermektir.     
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 905