SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Karasu Balıkçı Barınağı


   Anavatan iktidarları döneminde, Karasu Balıkçı Barınağı olarak yapılan projenin, 3-5 yıl sonra orta ölçekli liman, birkaç yıl sonra, büyük ölçekli liman haline dönüştürüldüğünü biliyoruz. İşin garip tarafı, bu projeler içerisinde balıkçılar tamamen unutulmuş, barınak da kenara çekilmişti. Yıllar sonra, Karayel ayağı yapılan Karasu Limanı ile ilgili bitirilme ihalesi yapılmış olmakla birlikte, halen hiçbir çalışma mevcut değildir.
  Elinden barınağı alınan Karasu Balıkçısı, Yeni Mahalle`de Sakarya ağzına yapılacak mendirek ile barınak sorununu çözebileceğini düşünmüştür.
  Devletin iki kurumu olan DSİ ve DLH arasında sıkışıp kalan balıkçılar, bugüne kadar bu iki kurumu bir araya getirerek sorunu aşmayı başaramamıştır.
  Çeşitli zamanlarda, hem nehirde hem de denizde ölçümler yapılmış, projelerin alt yapısı kurulmaya çalışılmıştır. Yeni Mahalle`de, nehir üzerine yapılacak mendirek ve bununla uyumlu olarak projelendirilecek balıkçı barınağı, nehir üzerindeki mevcut iskelelerin, çay bahçelerinin hayatiyeti açısından da çok önemlidir. Doğru yapılacak çalışma hem ilçemizin hem de ülkemizin yararına olacaktır. İşte bu nedenle İhsaniye ve Yeni Mahalle sakinlerinin görüşü alınmadan yapılacak işlem, arzu edilen sonucu karşılamayacaktır.
  Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer de bu durumdan yakınmaktadır. Diyor ki! “Denizde 7 metre derinliğe kadar yapılacak mendirek ile mahallemiz Karayel rüzgârının tahribatından korunacağı gibi barınak sorunumuz da çözümlenmektedir. Bizimle hiç paylaşılmadan yapılan basın açıklamalarını uygun bulmam mümkün değildir.
  Sözün doğrusu, deprem evi yapar gibi balıkçı barınağı yapılmaz. Evi olmayana konut yaparken, iki odalı bir ev doğru tercih olabilir. Evsiz vatandaşın söyleyeceği bir şey de yoktur. Kefken gibi bir köyde dahi yıllardır çok güzel bir barınak varken, uzun zamandır yapılamayan Karasu Balıkçı Barınağı ile Nehir ağzının ıslahının birlikte düşünülmesi elbette daha uygundur.
  Karasu`yu ziyaret eden Bakan Yardımcısının da Belediye Başkanı ve Kaymakam koltuğuna oturarak görev yapmak yerine, nehir kenarındaki plastik sandalyeden Karadeniz`i seyretmesi, belki daha iyi bir tercih olurdu.
    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1090