SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Karasu Belediye Laboratuvarı


    Kanser hastalığının ulaştığı büyük boyutları aşağı çekebilmek için akıllı bir yol izlemek gerektiğini öncelikle belirtmek gerekir. Başkanlık yarışının yavaş yavaş hızlanmaya başladığı şu günlerde bütün başkan adaylarının Karasu Belediyesi`ne bir laboratuar kazandırma taahhüdünde bulunmalarını bekliyorum.
  Hastaneye başvurduğunuzda, teşhis için röntgen, kan, idrar gibi birçok tahlil yapılarak, bir sonuca varılıyor. Tahlil sonuçlarına göre bir yol haritası çizilerek tedavi süreci başlıyor.
  Pazarda satışa sunulan meyve ve sebzelerin üzerindeki tarım ilacı atıklarının çok önemli bir kanser etkeni olduğunu herkes biliyor olmalıdır. Meyve ve sebzelerin ilaçlanmasından sonra belli bir süre hasat edilmemeleri ve toplanmamaları gerekiyor. Çünkü ilaçlı olarak erken pazara çıkarma işlemi, gıda üzerindeki ilaç atıklarını tüketiciye bulaştırıyor. Bu atıkların hiçbirisini, gözle veya lezzet olarak teşhis etme imkânımız yoktur. 
  Gıdaya bulaşan atıkların kontrolü yanında, tahşiş işlemlerinin de kontrol edilmesi gerekir. Tahşiş, iyi ürünle kötü ürünü belli oranlarda karıştırmak demektir. Elde edilen yeni ürün, iyi ürün fiyatına satılarak haksız kazanç temini yapılır. 
  Ayrıca bozuk veya şüpheli olduğu düşünülen bir gıda ürününden örnek alarak inceleyecek veya örnek alarak ilgili yerlere ulaştıracak bir birimin olmasından daha doğal ne olabilir. Bu işleri zabıta aracılığı ile görmek, berberi dişçi yapmaya benzer.
  Kurulacak bir laboratuar ile halk sağlığına çok önemli katkı sağlanır. Basit deneyler Karasu Belediyesi laboratuarında çözümlenirken, bazıları için uygun şartlarda ve gerektiği gibi alınan örnekler, ilgili yerlere ulaştırılır. Doğal olarak buradan gelen sonuçlar takip edilerek, halkın daha temiz ürün tüketmesi sağlanır.
  Unutmayalım ki! Başarı ayrıntıda saklıdır. Çernobil olayından sonra daha duyarlı davrananlar bugün yaşanan kanser vakalarını görerek bir kez daha ürpermektedirler. Ekonomi bozulacak diye ekran başında çay içerek Rize çayını temize çıkarmaya çalışan Özal Dönemi Bakanları`nın yanlışını, kanserli vatandaş canı ile devlet de yüklü faturalar olarak ödemeye devam etmektedir.
  Pazar ve market üzerinde kurulacak denetim, başka pazarlarda satılamayan ürünleri Karasu Pazarından da uzaklaştıracaktır. Çok önemli gördüğüm bu konuyu, başkan adaylarımızın da önemsemesini bekliyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1099