SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • KARASU DEMİR ÇELİK FABRİKASI

KARASU DEMİR ÇELİK FABRİKASI


  Organize Sanayi Bölgesi içerisinde, kurulumu hızla devam eden fabrikanın varlığından çok haberdar olduğumuzu sanmıyorum. Bilindiği gibi OSB alanı olarak seçilen yer, Karasu sivil toplumunda tartışılmış, şehirleşme açısından uygun olmadığı, ileride şehrin merkezinde kalacağı için başka bir alanda kurulmasının daha uygun olacağı görüşü, kamuoyu ile paylaşılmıştı. Ancak her şeye rağmen, hiçbir değişiklik yapılmadan, mevcut alanda kamulaştırma işlemine geçilmişti.

  Bu gün de OSB için bu alanın kullanılmasının doğru olduğu kanısında değilim. Çünkü daha şimdiden bu alanın şehrin merkezinde kaldığı açıkça görülmektedir.

  Ancak her şeye rağmen, yanlış giden sürecin içerisinde, çok önemli bir yatırımın Karasu’ya geldiği büyük oranda gözlerden kaçmıştır.

  Karasu OSB içerisinde, Karasu’nun geleceğini çok büyük oranda etkileyecek, hatta ilçemizin geleceğini değiştirecek, Karasu Demir Çelik Fabrikası’nın kurulumu hızla devam etmektedir. Birinci ağızdan aldığım bilgiye göre, yatırımda başlangıç projesi 2014 yılı içerisinde bitmiş olacaktır. İleride aynı konuda yeni yatırımların yapılmasının da düşünüldüğünü sizlerle paylaşmak isterim.

  Daha kurulum aşamasında demir çelik ile ilçemizde yaşanan değişiklikleri hatırlamaya çalışalım.

  İlçemizdeki elektrik şebekesinin, ulusal enerji ağına bağlanması için ÇED raporu hazırlanarak, projenin uygulamaya konması, Demiryolu çalışmasının başlaması, Doğal gaz çalışmasının yapılması ve hızla sonuçlandırılmaya çalışılması, Karasu Limanının tamamlanması için gerekli çalışmanın dosya bazında tamamlanması ve dosyanın Başbakan’ın önüne konması.

  Yukarıdaki yatırımların hiçbirisi, Karasu halkının ve siyasetçisinin talepleri doğrultusunda gerçekleşmemiştir. Herhangi birini getirmek için çok çalışsanız dahi, başarılı olma şansınız % 50 yapmaz.

  Fabrikanın kurulumunda bugüne kadar 17 000 ton demir ve çelik malzeme kullanılmıştır. % 50 Kapasite ile çalışacak fabrikanın günlük üreteceği ürün miktarı en az 500 tondur. Fabrikanın üretime geçmesi ile Karasu’da kurulacak yeni işyeri sayısı, tahminlerimizden çok fazla olacaktır.

  Şu anda çalışma yapılması ve projesine uygun olarak acilen bitirilmesi gereken yatırım, Karasu Limanıdır. Başbakanın önündeki dosyanın imzalanarak aktif hale gelmesi ile bütün taşlar yerine oturmuş olacaktır.

  

    

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3568