SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Karasu Devlet Hastanesi Acil


                                KARASU DEVLET HASTANESİ ACİL

 Karasu Devlet Hastanesi Acil, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da oldukça yoğun bir şekilde hasta kabul ediyor. Yazlık olarak gelenler yanında, emeklilerin de tercih etmeye başladığı ilçemizde, giderek artan nüfus için, mesai dışında da sağlık hizmeti veren kapı, Hastanemizin acil servisidir. Nüfus artışına bağlı olarak seyreden hasta potansiyeli yanında ishal, güneş yanığı, güneş çarpması ve hava değişimi ile ortaya çıkan rahatsızlıklar birbirine eklendiğinde, acildeki hasta sayısı doğal olarak artıyor.

 Bu durum tespitinden sonra, gelelim mevcut tabloyu değerlendirmeye; Bir kere yaz döneminde hiçbir zaman, hastanemizin acilinin tek hekime bırakılmaması gerekir. Doktorun yeteneği, kabiliyeti ve aldığı eğitim, hiçbir uzman hekimi aratmayacak düzeyde hatta bunun da beş katı olsa dahi, yine de acildeki bir hekimin bu yükü kaldırması mümkün değildir. Çünkü bu ağırlığın bir hekim tarafından taşınmasını, hiçbir fizik kuralı açıklayamaz.

 Hastanelerin acillerindeki birikme, doktorun daha çok yorulması demektir. Yorgunluk, acil kapısından içeri girmeyi başaran hastanın, doktor- hasta ilişkisini bozacaktır. Kapıda birikenler ise giderek gerilecek, dışarıdaki homurdanmalar, hiçbir zaman onaylanmayacak adli vakalara neden olabilecektir.

 İşin diğer bir gerçek boyutu da daha, yeterli mesleki deneyim kazanmamış doktoru, yüzlerce hastanın önüne atarak, tıp fakültelerine girdiğine, meslek sahibi olduğuna pişman etmektir. Zor bir okul hayatından sonra ataması yapılan doktorlar, “inşallah rahatlarız ve biz de bir gün görürüz” diye beklerken, Karasu Devlet Hastanesi Acili gibi çalışma ortamlarında kelimenin tam anlamıyla günlerini görüyorlar. İlgi ve şefkat bekleyen hastaya ise kaderine küsmek kalıyor.

 Hastanenin aciline başvuruda bulunan hastaların bekleyecek kadar zamanı varsa, içerideki doktor halen dik durabiliyorsa, bu karmaşa ortamında doktor-hasta iletişimi iyi kuruldu ise doktor da hasta da şanslı demektir.

 Uzun süre, iki cerrahla on binin üzerinde operasyon gerçekleştirilen hastanemizde (Kerem ve Şemsi Bey kardeşlerimizin kulakları çınlasın)şu anda bir genel cerrah aynı işleri yapmaya çalışıyor. Bir trafik kazası ve birkaç yaralının geleceği, üstelik sevk halinde hayati tehlike olan ortamı değerlendirmeye çalışalım. Doktor,  bir eliyle bir hastaya, öteki eliyle diğer hastaya müdahale edebilir; hasta da şifa bulur.  Öyle yapmaz ve hasta cennete giderse, doktor da gazi olabilir. Bunların hepsi ahretteki dereceleri yükselttiğine göre, şu kafa yorduğumuz işlere bakar mısınız?

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1795