SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Karasu Limanı ve Demiryolu


   Karasu`nun gelişim ve değişimi üzerindeki etkisi tahminlerin de ötesinde olan iki yatırım anlaşılmaz bir bekleme süreci yaşıyor. Karasu Limanı`nın başlaması yapılan törenlerin ve atılan imzaların ise bir kandırmaca dan ibaret olduğunu hep birlikte görüyoruz ve yaşıyoruz. 
  İlk zamanlar göz boyama gibi dillendirilen Karasu Limanı imza töreninin tam da söylendiği gibi çıkması, kimin kimi kandırdığı sorusunu akla getiriyor.
  Yaz döneminde Zonguldak Dedeman Otel`de “Karadeniz ve Doğal Özelliklerini Koruma Derneği” tarafından Zonguldak Valiliği`nin de katkı verdiği, geniş katılımlı bir panel düzenlendi. Dernek başkanının Ankara eski belediye başkanı Murat Karayalçın olduğunu da belirteyim. O toplantıda “Filyos Vadisi Projesi” kapsamında Filyos deresi önüne kurulacak büyük kapasiteli liman ile ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğu özellikle vurgulandı. Limanın kurulumundaki amaç tıpkı Karasu Limanı gibi açıklanıyor, iç ve dış ticarette bu limanın alacağı büyük rolden söz ediliyordu. Hatta bir konuşmacı, bu projedeki limanın,  Karasu`ya kurulacak limanın rakibi olduğunu söyledikten sonra, Karasu Limanı`nın kapasitesinin düşürülmesinden söz etti. 
  Karasu Demiryolu ve Karasu Limanı birbirini tamamlayan projelerdir. Gazi Metal`in Karasu`ya yaptığı yatırım da bu zincirin bir halkasıdır. Gazi Metal ile birlikte Karasu`ya gelen doğal gaz bu yörenin şehirleşmesine çok büyük katkı sağladı.
  Karasu OSB alanı içerisinde yer alan bu yatırım şu anda, Liman ve demiryolunun çalışmaması nedeniyle, Ereğli`den aldığı yassı demiri, Düzce, Adapazarı yolu ile ilçemize getirmektedir. Böyle bir üretimin hem uygulanabilir hem de ekonomik olamayacağı açıkça görülmelidir.
  OSB için seçilen yerin yanlışlığı ile bugünkü mevcut durumu birbirine karıştırmamak gerektiğine özellikle dikkat çekmek istiyorum. O tartışmalar zamanında yapıldı ve artık bitti.
  Gazi Metal`in verimli bir çalışma içerisine girmesi, bu yörede aynı alanda yeni işyerlerinin kurulması ve Karasu ticari potansiyelinin yeniden şekillenmesi demektir.
  Buna göre, Demiryolu, Karasu Limanı, Karasu Balıkçı Barınağı çalışmaları acilen başlatılmalı ve süreç çok hızlı bir şekilde bitirilmelidir. İyi sonuç alınması ise ilçemizde yapılacak güç birliğinden geçmektedir.
                                                                 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1328