SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

KARASU MERKEZ KLİNİĞİ


   Karasu Devlet Hastanesi yeni yerine taşındıktan sonra, sağlık alanında, eskiye göre sıkıntı ve sorunların arttığı gözlenmektedir.
  Sonradan mahalle haline getirilen köyler, eskiden olduğu gibi bir araç yardımı ile hastaneye ulaşacaklardır. Sorun, mevcut hastanenin, yoğun yerleşim noktası olan merkez mahallelerinden uzak kalmasıdır.
  İncilli, Kabakoz, Kuzuluk Mahalleleri ile mevcut hastane arasındaki mesafe 6-8 kilometredir. Yeni Mahalle ile hastane arasındaki mesafe ise 10 km`dir.
  Araçsız ulaşım halinde, sağlıklı bir kişi bu mesafeyi 1,5–2 saat gibi bir zaman aralığında yürür. Bu durumda, araç ve para sorunu olan bir hasta için, hastane aciline ulaşmak hiç de kolay görünmemektedir. Hatta imkânsızdır.
  Yaşlı ve fakir hastaların ilave yardım almadan hastaneye ulaşması mümkün olmadığına göre, acil çözüm üretilmesi gereken bu konuya kafa yormamız gerekiyor. Siyasi Partiler, Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık Makamı, Sivil Toplum Kuruluşları birlikte hareket ederse sorun kolaylıkla aşılabilir. Aksi takdirde, daha iyi hizmet için kurulan hastanenin, hizmet değil, eziyet üretme kapısı haline dönüşmesi kaçınılmazdır. 
  Çözümün adı “KARASU MERKEZ KLİNİĞİ” DİR. 
  Durumunu çok önemli görenler doğrudan hastaneye gidebilecekken, daha basit görülen vakalarda, merkez kliniği yardımı ile sorun aşılacaktır.
  Valilik makamı doğrudan veya Sağlık Bakanlığı ile görüşerek bu durumu kolaylıkla çözebilir. Öncelikle bize düşen görev, Karasu`da halkın durumunu, ilgili yerlere doğru ve anlaşılır bir şekilde aktarmaktır. 
  Merkeze kurulacak klinik, enjeksiyon ve pansuman gibi işlemleri de kolaylıkla karşılayacaktır. Bu işlemleri düzenli olarak yaptırmak zorunda olanların yaşadığı zorluğu iyi anlamak gerekiyor. 
  Acil olaylarda zaman çok önemlidir. Kaybedilen zaman, kaybedilen hayat demektir. Vatandaşa hizmet için kurulan makamlar, ayrıca birer çözüm üretme merkezidir.
  Mazeret üreterek Karasu Halkı`nın bu konudaki sıkıntısını aşmak mümkün değildir. Ortada çok önemli bir sorun vardır ve acil olarak çözüm beklemektedir. 
  Karasu merkez Kliniği kurulduğunda, ikinci bir nöbetçi eczane daha hizmet vermeye başlayacaktır. Bu durumda ilaca ulaşmak da kolaylaşacaktır.
  Bu konuyu bu köşeden ikinci defa yazıyorum. İlkyazımın konu başlığı KARASUDA SAĞLIK. Karasu Haber Gazetesi internet ortamına girilerek bu makaleye de ulaşılabilir.
  “Büyük beyinler iş üretirken, küçük beyinler mazeret üretir.”  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 877