SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Karasu Plajı


   İlk olarak 1968 yazında, lise öğrencisi olarak tanıştığım Karasu Kumsalı`nın, Plaj Caddesi ile kesiştiği yerin, sol ve sağ tarafındaki 250`şer metrelik kumsalın adı Karasu Belediye Plajıdır. 
  Girişin hemen sağında tek katlı ve 500 metrekarelik “Belediye Gazinosu”, sol tarafta tuvalet ve soyunma kabinleri, açık duşlar, biraz ileride pist olarak adlandırdığımız beton zeminli oturma yeri, onun da gerisinde yüzme havuzlu Beyazıt Motel vardı. Girişin sağındaki kumsal barakalarla solundaki ise çadırlarla doluydu.
  1983 yılında Sakarya Valisi Hayri Kozakçıoğlu, 4 ay gibi kısa sürede, Özsu tesislerini tek katlı evler ve yüzme havuzu ile birlikte Karasu`ya kazandırdı. Çok yoğun bir çalışma sonrası kullanıma giren bu tesis yakın zamana kadar hizmet verdi. Tesisin kurulumu sırasında, “Belediye Gazinosu” ve baraka evler ortadan kaldırıldı. 
  Özsu Tesisleri`nin sol tarafında Belediye Başkanı Ahmet Genç`in(8-9 yıl önce) kurduğu parkın önünde, park alanı büyüklüğünde kumsal vardı. Kıyıda meydana gelen erozyon ile kum alan kayboldu. Park duvarları da yıkılarak proje çöpe gitti. Aynı sıralarda Özsu`nun Gazinosu da Karadeniz`in sularına teslim oldu. Bu süreç içerisinde 675 metrekarelik kıyı arsalarında bulunan yüzlerce ev, kıyı erozyonu ile Karadeniz`in dalgaları arasında kaybolup gitti. 
  40 yıl içerisinde, Beyazıt Motel dâhil, turizm olarak Karasu`ya hizmet vermek üzere kurulan hiçbir tesis ayakta kalmadı. Belediye tarafından 1950`li yıllar içerisinde parsellenerek satışa sunulan kumsal arsalarının bir kısmı da bugün deniz içerisinde kalmıştır.  
  30 yıl içerisinde, Karasu Kumsalı`nın en az yarısı yok olurken yapılanlardan da eser kalmamıştır. Kumsalı yok eden nedenleri ortadan kaldırmak için kafa yormayanların, kıyıya attıkları temelin de altı boş demektir. Öncelik, kıyıdaki erozyonun kontrol edilmesidir.
  Pazartesi günü temeli atılan Sakarya Büyükşehir Karasu Kumsalı Projesinden şimdilik çok şey bekliyoruz. Bugüne kadar yaptığımız hiçbir yatırım ayakta kalmadı. Üstelik kumsalı da büyük oranda kaybettik. Olsun, yine de alkışlamaya devam ediyor.   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1100