SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

Kayıp kumsal


   30 Yıl önce, Sakarya Valisi Hayri Kozakçıoğlu(1983) Karasu Kumsalına dört ay gibi kısa bir sürede ÖZSU tesislerini kurdu. Kıyıda oluşan erozyon nedeniyle önce tesisin önündeki kumsal yok oldu. ardından da mevcut tesis yavaş yavaş Karadeniz`in suları ile tahrip olmaya başladı. Geride kalanlar ise Karasu Belediyesi tarafından, plaj alanını genişletmek amacıyla ortadan kaldırıldı.
   Düşünebiliyor musunuz? Karasu`da en az 100 metre genişliğinde ve10 km boyunda bir kumsal yok oldu. Durum böyle olunca, özel mülkiyete konu arsalar(675 metrekare) Karasu Kumsalı olarak kullanılmaya başladı. Hatta bazı bölgelerde, denizin içerisi de arsa konumundadır. Böylece 1950-1960 yılları arasında arsa konumuna getirilerek Karasu Belediyesi tarafından satılan arsalar bugünkü Karasu Kumsalı`nı oluşturmaktadır.
   Düşünün! Otuz yıl önce geldiğiniz Karasu`yu 30 yıl sonra tekrar ziyaret ediyorsunuz. O arada ileride değerlensin diyerek, Belediye tarafından satılan arsalardan bir tane de siz almıştınız. Aradığınız arsa deniz sularının altında kalmış ve kendinize ait özel plajınız var. 
   Ortada resmen kayıp bir kumsal var. Arsalara taşınmaz mal, gayrimenkul denir. Denizin Kumsalı da bir gayrimenkul olduğuna göre taşınmaz mal konumundadır. İyi de bu kumsala ne oldu. Görünen sahneye göre kumsal kayboldu.
   Bir insana dedesinden kalan miras nekadar büyük olrsa olsun, kasadan hep harcar fakat hiç ilave etmezse sonuç hüsrandır. Karasu Kumsalı da, onu acımasızca harcayanlar da bu hüsranı yaşamaktadır.
   Karasu Kumsalı, nehirde yolu kesilerek, deniz içerisinden yasal yollarla alınarak, kıyıdan ise yasal veya yasadışı yollarla çalınarak, ortadan kaldırılmıştır. Kayıp Karasu Kumsalı`nın tüm aramalara rağmen hiçbir yerde izine rastlanamamıştır.
   Suçlular belli olmakla birlikte, hiçkimse suçu üzerine almamakta ve herkes birbirini suçlamaktadır. Nehirdeki Ocak sahibi diyor ki! "Bu Sakarya`nın kumu bitmez. İsterseniz bakın! bu kumun yenisi hep geldiği için doğal olarak bitmiyor."  Midyeci diyor ki? "Bizim üzerimize çok geliyorsunuz, kıyıdaki kumun yok olması için denizden midye almak yetmez." Vatandaş diyor ki? "Bu işlerden para geliyor. İnşaat var, ihracat var, öyle herkes birşey söylerse bu ekonomi gemisi yürümez. Bize göre herkes her işi yapsın, kumda olan azalmayı devlet tamamlasın."
   Ahali böyle diyorsa doğru kabul etmek lazım. insanımızı hem yalan söylemekle, hem de kum çalmakla suçlamak hiçbir izana sığmaz. Zaten, kayıp kumsal hiçbir yerde bulunamamıştır.
   Buna göre ortada sadece bir tek gerçek var. O da kumsalın kaybolduğudur. O halde yeni ve yaygın bir ilan verelim. İşte ilan: KAYIP KARASU KUMSALI Suya sabuna dokunmadan, "aldı, çaldı" demeden, heryerde aranıyor. 
                                                                                         
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1430