SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

KEFKEN ve KARASU


 Karasu’nun batısında bulunan Kaynarca ile aramızdaki mesafe 40 kilometre, buradan kuzeye yönelip 20 kilometre gittiğinizde Karadeniz’e ulaşıyorsunuz ve karşınıza Kefken çıkıyor. Yaklaşık iki bin nüfuslu bu yerleşim yerinin Kandıra’ya olan mesafesi de 20 kilometre. Yüzünüzü Karadeniz’e çevirdiğinizde Solunuzda Kerpe, sağınızda Cebeci kalıyor. İkisi de Kefken’den daha küçük yerleşim yerleri.

  Akçakoca ile aramızdaki mesafe de bilindiği gibi 40 kilometre ve balıkçısının barındığı bir liman var. Akçakoca ile Kefken arası 80 kilometre.

   1995 yılında yapımına başlanan Karasu balıkçı barınağı, limana çevrildi, özelleştirildi biteceği zamanı bekliyor. Sadece karayel ayağı olan limanımız, tek ayağı üzerinde durmaya çalışıyor.

  120 Balıkçı teknesine sahip Kefken balıkçıları limanın darlığından şikâyet ediyor. Dışarıdan gelen teknelerin de kullanımı nedeniyle sorun yaşadıklarını anlatıyorlar. 2013 yılı içerisinde yapımı tamamlanacak yeni liman projesinin 2014 de bitirilmesini bekliyorlar.

  Kandıra ve Kaynarca’ya 20, Karasu’ya 40 kilometre mesafedeki bu balıkçı köyü şu anda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mahallesi konumundadır. Doğal olarak yerleşim yerinde belediye hizmetleri de yavaş yavaş hissedilmeye başlamış.

  Karasu’ya geldiğimizde vilayet gibi bir ilçe olduğumuzu bir defa daha görüyoruz. Bölgemizin en büyük dinamik gücünü de Karasu oluşturuyor. Çok hızlı bir şekilde de büyüme süreci devam ediyor.

  Balıkçı sayısı daha çok, her tür potansiyeli daha büyük, üstelik vilayet adayı Karasu balıkçısının barınağı yok ve neredeyse 20 yıl önce başlayan limanı tek ayaklı(topal) olarak satıldı. Şu sıralarda ise Sakarya Nehri ağzında balıkçı barınağı için ölçümler yapılıyor.

  İki bin nüfuslu Kefken’de iki yıl içerisinde limanı büyütme telaşı ve çabası var. 30 bin üzerinde nüfusu olan Karasu’nun balıkçısı hafif rüzgârlı havada denize açılamıyor. Karasu turizmi için de çok önemli olan balıkçı barınağı ve limanın durumu tam bir yüz karası.

  AK Parti iktidarı hiçbir hükümetin kullanamayacağı düzeyde yetki kullanırken ve harcama yaparken, ilimizde ve ilçemizdeki her tür siyaset erbabına bir daha bakmak gerekiyor. Laf olsun diye siyaset yapan bu muhteremler, spor olsun diye parmağını oynatanlara benziyor.

  Koskoca Karasu ilçesini Kefken köyü ile kıyaslamak acı olsa da maalesef gerçek bu. Sayın Hasan Ali Çelik, yalandan olsun şu işlere biraz zaman ayırsan çok şey değişir. Sayın Ayşenur İslam, Karasu’da tekne ile gezerek her şeyi yerinde gördün. Sizden de bakmakla görmek arasındaki farkı bekliyorum. Ötekilere gelince söyleyecek sözüm hiç yok; çünkü görsem de tanımam.

 

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ