SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Kıyı ve erozyon


DLH tarafından yapılmak üzere projelendirme çalışması yürütülen Sakarya Nehri ağzına kurulacak balıkçı barınağı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Karasu Limanı’nın yapımı ile alevlenen erozyonu kontrol edebilmek için yapılan ve yapılmakta olan dalgakıranlar herkesin malumudur. Doğal olarak devlete getirilen ek yük faturasını bir daha ödememek veya en az seviyeye getirmek için, DLH’nın çalışmaları çok daha dikkatli bir şekilde sürdürülüyor. Balıkçı barınağı ile de yeni bir kıyı sorunu yaşamak istenmiyor.

  Karasu kumsalında meydana gelen erozyon üzerinde, nehir üzerinde kurulu bulunan barajların, kum ocaklarının, HES’lerin ve Karasu Limanı’nın kendi adına bir payı var. Ancak, kum midyesi avcılığının kumsal alanda oluşturduğu erozyon, sadece Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası’nın “Kıyılarımızda Erozyon” çalıştayında gündeme geldi; sonuç bildirgesinde de yer aldı. Bu çalıştayda İTÜ, ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden en yetkili öğretim üyeleri yer aldı. Çalıştaydan sonra da kum midyesi avcılığı devam etti.

  Ortalama olarak kıyıya 500 metre mesafede ve 5 metre derinlikte yapılan bu avcılıkla çıkarılan günlük midye miktarına son yıllarda kota uygulaması yapıldı. Bir teknenin 15 tondan fazla üretim yapması yasaklandı. Şimdi sizlere kısıtlanmış rakamlar üzerinden bir hesap çıkarmak istiyorum.

  Avlanmaya çıkan tekne sayısı ortalama olarak yirmidir.

  20 tekne x 15 ton /tekne =300 ton (20 teknenin günlük çıkardığı midye miktarı)

  Bir aylık miktar = 30 gün x 300 ton/gün = 9000 ton

  Hava koşulları nedeniyle bir yılda 4 ay avlanma yapılabildiğini kabul edelim. Buna göre yıllık üretim 4 x 9000 ton = 36 000 ton midye eder. Midye ile kum arasında yoğunluk değerlendirmesi yapılırsa, midye alınan yeri dolduracak kum miktarı en az 70 000 tondur. Anlaşılacağı gibi kıyısından kum alması yasak olan sahilin, denizinden her yıl yetmiş bin ton kum satılıyor demektir. Kotalı azaltılmış miktarın 10 yıllık miktarı 10 X 70 000 = 700 000 ton(yedi yüz bin ton) Yaklaşık olarak 30 yıllık kayıp kum miktarı da 3 X 700 000 ton = 2 100 000 ton(iki milyon yüz bin ton)

  En çok midye çıkarılan alanlar neresidir? Cevap:  İhsaniye köyü ve Akkum Tatil Köyü…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1624