SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

KÖR REKABET


  Karasu ile Kocaali ilçelerinin birbiri ile rekabet yapmalarının adına, kör rekabet diyorum. Hatta, aynı alanda iki ilçe oluşturmanın mantığı da yoktur. Söğütlü ve Ferizli ilçelerini de aynı örnek gurubuna yazabiliriz. 
  Mevcut durumu ile iki ilçeyi değerlendirmeye alıyorum.
  İlçe merkezleri arasındaki mesafe 15 km olup ulaşım süresi de en fazla15 dakika
  Kocaali 314, Karasu 457 kilometrekare alan içerisine kurulu
  Kocaali 21.050, Karasu 59.130 nüfuslu ilçe(2015 nüfus sayımı)
  Kocaali 1987, Karasu 1933`den itibaren ilçedir.
  Karasu`nun gelişimi ile Kocaali`yi ayrı düşünmek mümkün değildir. Ayrıca, Karasu ve Kocaali nüfusu birbirine, büyük oranda kan bağı olarak amca, dayı, teyze gibi akrabadır. 
  Toplam nüfusumuz 80.000 yapmaktadır. Devlet hastanelerimiz arasındaki mesafe sadece 10 km`dir. Adapazarı merkez ile valiliğin bulunduğu Yenikent arasındaki mesafe de bu kadardır. Korucuktaki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise biraz daha uzaktır.
  `Karasu ve Kocaali ilçeleri köyleri ve merkezleri birlikte düşünülüp bir daire çizildiğinde, Karasu Devlet Hastanesi`nin bulunduğu yer, dairenin tam da merkezini oluşturmaktadır.` 
  10km mesafe, ulaşım 10 dakika, iki tane devlet hastanesi tabelası var. Birisi, ötekinden doktor isteyerek ayakta kalmaya çalışıyor. İki hastanenin hizmet vermeye çalıştığı nüfus da ortada; Birleşirse orta ölçekli bir ilçe, bölündüğünde ise iki küçük ilçe oluyor.
  `Karasu ve Kocaali, iki ayrı ilçe olmakla birlikte, sağlık hizmetinden tam yararlanmak için bir devlet hastanesinde birleşmek zorundadır. Hastane ismindeki psikolojik faktörü aşmak için ise Karasu Devlet Hastanesi`nin ismi, Karasu-Kocaali Bölge Devlet Hastanesi olarak kolaylıkla değiştirilebilir.`
  Sağlık alanındaki yapılanma gereği, böyle bir durumda, bölge devlet hastanesi, bütün alanlarda yeterli uzman hekimi isteme ve alma hakkına kavuşmaktadır.  
  Sakarya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam da bu konudaki görüşümüze tam destek veriyor ve diyor ki! “Sizler, Karasu ve Kocaali olarak bir araya geldiğinizde, ertesi gün, bu bölge hastanemizin yoğun bakım ünitesini hemen açıyorum. Bu sözü size veriyorum.”
  Neden böyle diyor? Çünkü nüfustaki artış bizim için yoğun bakım ünitesi hakkını da getiriyor. Aksi takdirde, Karasu ve Kocaali, yoğun bakım ünitesini, rüyasında bile zor görür.
  `Amaç hizmet üretmek ve iş görmek mi? kör rekabete devam ederek eziyet çekmek mi? Herkesi, başını önüne eğerek adam gibi bir daha düşünmeye davet ediyorum.`    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 787