SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Küçük Boğaz Gölü


    Karasu`nun değerleri içerisinde ilk sıralarda yer alan bu yöremiz tam anlamıyla cennetten bir köşedir. Son zamanlarda kıyısı üzerine kurulu çay bahçesi ve düğün salonları ile halkımıza hizmet vermeye başlayan, doğal olarak daha çok kişi tarafından keşfedilen gölün, geleceği hiç de parlak görünmüyor.
    1970`li yıllarda kerevit avcılığı yapılan bu su kaynağımızda derinliğin büyük oranda kaybolduğunu görüyoruz. Amatör balıkçıların da uğrak yeri olan göl, tam anlamıyla bir keyif yeri olarak nitelendirilebilir.
    Yağışın çok olduğu dönemlerde, yükselen su kodu, suyun doğal olarak Karadeniz`e akışı ile dengelenebildiği gibi iş makineleri kullanarak da sağlanabilmektedir.
    Karadeniz`e açılan ayak, denizin getirdiği kumlarla kapanmaktadır. Göl tabanında dolma nedeniyle oluşan yükselme, fazla suyun tahliyesinden sonra, göl içerisindeki su kaynaklı canlılığa zarar vermektedir.
    Karasu doğal ortamının gözdelerinden olan gölün, su kodunu dengeleyecek bir sistemi kurmak gerektiği açıkça görünmektedir. Böylece hem göl çevresinde yaşayanlar, hem de göldeki tatlı su canlılığı için sorun yaşanmayacaktır.
    Gölü besleyen su kaynaklarından 
birisi olan Değirmendere`nin su akışındaki azalmanın nedeni kesinlikle araştırılmalıdır. Aynı yatak üzerinde bulunan Taş ocağının durumu da gözden geçirilerek gölün geleceği kurtarılmalıdır.
  Şu anda büyük oranda doğal görünen göl çevresi ile ilgili imar düzenlemesi yapılması da çok önemli bir konudur. Aksi takdirde, bir cazibe merkezi durumundaki göl çevresinin sonraki yıllardaki ıslahı çok zor olacaktır.
    Deniz, Nehir, Longoz, Maden Deresi, Ak Göl, hepsi birbirinden güzel su kaynaklarımız. Bu nimetleri doğru kullandığımız gibi gelecek kuşaklara da iyi emanet etme zorunluluğumuz vardır.                
    Karasu`nun şehirleşmesi Küçük boğaz gölü`nün geleceği için en büyük risktir. Bu durumu iyi görerek ve gölün eski doğal halini iyi bilerek, Karasu Belediyesi, Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Sivil Toplumu birlikte hareket ederek, Küçük Boğaz Gölü`nü acilen masaya yatırmalıdır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1723