SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kum midyesi ve Karasu kumsalı

Kum midyesi ve Karasu kumsalı


   Karasu’nun 20 yıl öncesine ait kumsalını orta yaş gurubu ve daha yaşlı olanlar çok iyi bilirler. Bugünkü açık dalgakıranların biraz daha ilerisine kadar uzanan, kıyısında yapılaşması çok az tertemiz bir kumsal.

  Karadeniz’in 6-8 veya 7-9 fırtınalarından sonra bu kumsalda yürümek ayrı bir zevk olurdu. Kumsalın üzeri bembeyaz midye kabukları ile örtülür; çocuklar ve dışarıdan misafir gelenler, bunları toplamakla oyalanırdı. Üzerinde yürüdüğünde çok kolay kırılan bu kabuklar, kumsalın rengini değiştirir, miktarını da artırırdı.

  Karasu’da kum midyesi avcılığının geçmişi 20 yılı içerisine almaktadır. Bu avcılığın başlaması ile her yıl bir milyon ton üzerinde kum midyesi 4-5 metre derinlikteki yataklarından sökülerek alındı. Uzun bir süre kotasız olarak yapılan bu avcılıkta çıkarılan midye miktarını tam olarak söylemek mümkün değildir. Son yıllarda yapılan kota uygulamasına rağmen, yıllık olarak çıkarılan midye miktarı, yine de ortalama bir milyon tondur.

  4-5 metre derinlikteki bu midye yataklarını, yukarıda sözünü ettiğim kuvvetli fırtınaların dalgaları döverken midye kabuklarını da kıyıya sürüklerdi. Doğal olarak, kırılan dalga, enerjisini büyük ölçüde kaybederek kıyıya ulaşırdı.

  Kıyıdan açığa doğru geniş bir alanda bulunan bu yataklar ortadan kaldırılınca iki önemli durum oluştu. Birincisi, bizler artık kıyılara dalgalarla sürüklenen ve kumsalın üzerini bir yorgan gibi örten midye kabuklarını göremez olduk. İkincisi ve daha da önemlisi, dalga etkisi ile açıktan kıyıya sürüklenecek kum, derinleşen midye yuvalarını doldurmadan kıyıya ulaşamayacağı için kıyıya sürüklenen kum miktarında azalma meydana geldi.

  İhsaniye köyü altında ve Akkum plajının hemen yakınında ve doğusunda bulunan EKİ kampı ile Haralombo kıyısının dalgalarla gördüğü zarar, tamamen kum midye avcılığının sonucudur. Bu bölgelerdeki erozyonu Karasu Limanı ile ilişkilendirmek yanlış olacaktır.

  Anlaşılacağı gibi İhsaniye Köyü, Sakarya Nehri’nin batı yakasıdır. Haralombo ve EKİ Kampı’nın Karasu Limanı’na uzaklığı ise 10 kilometredir. İhsaniye Köyü altı ve Akkum önü zengin midye yataklarına sahip olduğu için, yapılan midye avcılığının büyük kısmı bu alanlarda yapılmıştır. İşte bu nedenle, Haralombo ve EKİ kampı önündeki kumsal yok olurken, İhsaniye köyü altında, koruganlar deniz içerisinde kalmış, en az 200 metre genişlikte kumsal yok olmuştur.

  Sakarya Nehri ile Akkum arasındaki mesafeden avcılıkla kaybedilen malzeme miktarı yaklaşık olarak 50 milyon tondur. Bu kadar kum, hiç limana bakmadan Karasu Kumsalını bitirmek için yeterlidir.

  Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası’nın Adapazarı Seçkin Otelde düzenlediği Kıyılarımızda Erozyonu konu alan çalıştayda, midye avcılığının erozyon üzerine etkisi, çalıştay sonuç bildirisinde yer almıştır. Karasu Kaymakamı Murat Duru ve Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu da aynı çalıştayda bulunmuşlardır.

  Çalıştayda, konuşmacılardan birisi de ODTÜ öğretim üyesi Prof. Ahmet Cevdet Yalçıner’di. Bu durumu öğrenen hocamız, sadece midye avcılığının dahi, bugünkü erozyonu açıklamak için yeterli olacağını söylemişti.

  Karasu Belediye sınırları içerisinde yer alan kumsalın önündeki sularda, midye avcılığının tamamen yasaklanması için, yasal süreç acilen başlatılmalıdır.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ