SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.03.2019

KUMSALIN HALİ


  Yıllar içerisinde birikerek, Marmara Bölgesi`nin Karadeniz kıyılarında oluşan muhteşem kumsalımızın, son otuz yıl içerisinde, normal dışı erozyona uğradığını hep birlikte görüyor ve sadece seyrediyoruz.
  Bu durumu açıklayan görüşleri şöyle sıralayabiliriz;
   Denizin ve Allah`ın işine karışılmaz.  Bazen öyle bazen de böyle olur.
Karasu Limanı ile kıyılarımızda erozyon meydana gelmiştir. Bu süreç devam etmektedir.
   Son 30 yıl içerisinde avlanan midye miktarının deniz kumu olarak karşılığı birkaç milyon tondur. Midye avcılığı da erozyondan sorumludur.
Sakarya Nehri üzerine kurulan baraj ve hesler nedeniyle nehir yolu ile gelen sediment miktarındaki azalma, erozyonun devam etmesine neden olmaktadır.
   Birinci maddeyi doğru kabul edersek hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Hâlbuki görüyoruz ki!  Dalgakıranlar ile Karasu Limanı`na bağlı olduğunu düşündüğümüz erozyon kontrol altına alınmıştır.
  Murat Duru`nun kaymakamlık yaptığı dönemde, Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası`nın Adapazarı Seçkin Otel`de düzenlediği “Kıyılarımızda Erozyon” toplantısında bu konuyu tam anlamıyla incelemiştir. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ İnşaat Mühendisliği`nden gelen bölüm başkanı profesörlerin görüşleri sonuç bildirgesinde yer almıştır.
  Bu toplantıda, midye avcılığı da ele alınmıştır. ODTÜ`den katılan Prof. Ahmet Cevdet Yalçıner sadece midye avcılığının dahi kıyılarımızda oluşan erozyonu açıklamak için yeterli olacağını belirtmiştir. Çünkü yıllar içerisinde, deniz tabanından midye miktarı, milyon tonun üzerindedir.
  Karasu Limanı ile oluşan erozyon sahası dalgakıranlar ile kontrol altına alınmıştır. Haralombo, İhsaniye Mahallesi ve Karasu Köyü ile Kuyumcullu kumsallarındaki erozyonu Karasu Limanı`na bağlamak mümkün değildir. Bu sahalara gezinti yaparak konuyu medya, Karasu, Ankara üçgeninde canlı tutmak, birinci derece görev kabul edilmelidir.   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 173