SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

LİSELERDE ALAN SEÇİMİ


  Üniversiteye gitmek amacı ile lise okuyan öğrenciler, üçüncü sınıftan itibaren bölüm seçimi yaparak, Matematik-Fen(MF), Türkçe-Matematik(TM) ve Türkçe-Sosyal(TS) olarak seçtikleri alanda yollarına devam etmektedir.
  Liseyi kolay bitirmek isteyen öğrenciler için, tercih edilmesi gereken bölüm, Türkçe- Sosyal alanıdır. Çünkü bu bölümlerde üçüncü sınıftan itibaren Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik dersleri okutulmamaktadır. Buna karşılık Edebiyat, Tarih ve Coğrafya dersleri daha detaylı okutulmaktadır.
  Türkçe –Matematik bölümünü tercih edenler, TS bölümündeki derslere ilave olarak Matematik dersini, MF bölümü ile aynı düzeyde okumaktadır.
  MF bölümü okuyan öğrenciler ise Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerini üçüncü ve dördüncü sınıfta da okumaktadır. Buna karşılık Edebiyat, Tarih ve Coğrafya derslerini ise diğer bölümlere göre daha yüzeysel okumaktadır.
  Anlaşılacağı gibi liselerin en zor okunan bölümü MF dir. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği ve bütün mühendislik fakültelerine girişte, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden soru çözülmesi şarttır. Bu durumun kolaylaşması, dersin okunmasından geçmektedir.
  Zor olan MF bölümünü okuyan öğrenciler, liselerde daha çok yorulurken, Üniversiteye girişte daha büyük avantaja sahip olmaktadır. Kolay olan TS bölümünü tercih eden öğrenciler ise okul bitiminden sonra, hedeflerini büyütmek isterlerse, daha büyük zorluk yaşamaktadır.
  En önemli diğer bir konu ise daha önceki yıllarda, MF, TM ve TS alanları için, okuma alanlarına göre uygulanan EK PUAN uygulamasının ortadan kaldırılmasıdır. Buna göre; kim hangi lisenin hangi bölümünü ve hangi liseyi okumuş olursa olsun(meslek liseleri çok az bir farkla dâhil) yaptığı soru kadar puan kazanmakta ve bu doğrultuda bir fakülteye yerleşmektedir. İşte bu nedenle, Lise ikinci sınıflar için, önümüzdeki yıl okuyacakları bölüm seçimi çok önemlidir. 
  En doğru seçim, üniversite kapısının, en kolay açılması anlamına gelmektedir.    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 914