SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

LYS’ye girerken


    YGS`de (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) matematik ve fen sorularının çözülme oranının çok düşük olması, genel bir başarısızlık tablosu meydana getirdi. Çünkü öğrenciler ortalama olarak, 40 matematik sorusundan 5 tane, 40 fen sorusundan da 4 tane soruyu doğru çözebilmişti. Bu durum, doğal olarak okullarımızdaki başarısızlığı da ifade ediyordu. Üstelik YGS dediğimiz eleme sınavı LYS`ye göre daha kolay sorulardan oluşan bir sınavdı. 
    Okulların başarısız olması, ya da ortada bir başarısızlık tablosu olması yönetim kadrosunu rahatsız edecek bir durumdur. Hâlbuki okullarımızın dağıttığı takdir ve teşekkür belgesi sayısı oldukça fazladır. Bu belgelere bakıldığında ise başarı ortalaması oldukça yüksektir. Üstelik herkes sınıfını kolaylıkla geçmektedir. Belge almada başarılı, sınıf geçmede başarılı olan öğrenciler nasıl oluyor da YGS sınavında dökülüyordu.
  Basında yer bulan bu başarısızlık hikâyesini giderecek formül ilk olarak TEOG sınavında uygulandı. YGS başarısızlığının TEOG`a da yansıması hiç de iyi olmazdı. Başarıyı yükseltecek formül bulundu ve sorular kolay soruldu. Bu güne kadar hiç olmayan bir başarı elde edildi.  17 000 öğrenci soruların tamamını çözümledi. Buna göre on yedi bin sınav birincisi meydana gelmişti. Bu da çok kabul edilebilir bir durum değildi ama olmuştu bir kere.
  Bu değerlendirmelerden sonra gelelim LYS sınavlarına; LYS nin ilk oturumu 10-11 Haziran tarihlerinde yapıldı. Uygulanan matematik sorularının ilk değerlendirmesi, sınavın zor olmadığını göstermektedir. Genel durumu sınav sonuçları açıklandığında daha iyi göreceğiz.
  Öğrencileri en çok korkutan fen sorularına ait sınav ise bu hafta sonu uygulanacaktır. Fen sorularına ait birinci basamak ortalamasının çok düşük olması nedeniyle, hafta sonu uygulanacak LYS`deki fen sorularının daha kolay sorulardan oluşma ihtimalinin fazla olduğu kanısındayım. Genel durum bunu göstermektedir.
  Sınava girecek öğrencilere en büyük tavsiyem, çözemedikleri soruları hiç zaman kaybetmeden geçmeleri ve önce, en kolay çözebilecekleri soruları bularak çözmeleridir. Soruların tamamını inceledikten sonra ikinci tur soru çözümünde biraz daha uğraşılarak yapılacak sorular bulunmalıdır. Ayrıca, çözülen soru, çözüldüğü anda cevap anahtarına işaretlenmelidir.
  LYS sınavı ile Üniversiteli olacak öğrencilerimize zihin açıklığı ve başarılar dilerim.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 697