SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

LYS sonuçları açıklandı


   Üniversiteye giriş sınavının ikinci kademesi olan Lisans Yerleşme Sınavı(LYS) sonuçları açıklandı. 7-17 Temmuz aralığında ise öğrenciler, aldıkları puanları gözönünde bulundurarak tercihlerini yapacaklar. Tercihle ilgili daha az hata yapmak ve kafa karıştıran sorulara çözüm üretmek için Özşen Dershanesi Öğrenci İşleri Bürosu`nun bütün öğrencilerin hizmetinde olduğunu özellikle belirtmek isterim.
   Her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversitelerin birinci sınıfları yeni öğrencileri ile tanışacak. Hiç şüphe yok ki! Gayretliler ve çok çalışanlar ideallerini daha büyük oranda gerçekleştirme şansını buldular. "İyi hazırlanamadım, yeniden ve daha çok çalışarak şansımı denemek istiyorum" Diyenler için, mevcut yasal düzenlemeye göre, dershaneler bir yıl daha görev başında olacaklar.
   Öğrencilerin yüksek puan alanları için tercih edebilecekleri okul sayısı da doğal olarak daha fazla olacaktır. Hangi okulları tercih edebileceğini öğrenen öğrencinin bu aşamadan sonra çok dikkatli olması gerekir. En kolay ve hiç değerlendirme yapmadan yapılan tercihlerde, en yüksekten başlamak üzere puan sırasına göre daha düşük puanlı okulların yazıldığı bir liste oluşturulur. Tercih yapmada esas olan bu olmakla birlikte, kişisel tercihler ve yetenekler ile bu listenin içerisi doğru doldurulmalıdır.
   Liste sıralamasında dikkat edilecek en önemli husus, okumaya en hevesli olunan okula tercihde öncelik vermektir. Tercihlerde yazılıp okula yerleştikten sonra, "ben bu okulu istemediğim halde öylesine yazmıştım" demenin hiçbir anlamı yoktur. "Okumak isteğim çok yok fakat puanı yüksek olduğu için bunu yukarı yazdım" diyen öğrencinin, yerleşme durumundan sonra "daha çok okumak istediğim bölüm aşağıda kalmış diyerek, sızlanmasının da anlam ifade etmeyeceği açıktır. 
   Üniversiteyi bitirdikten sonra kendi işini kurma veya maaşlı olarak hayatını devam ettirme durumu da iyi değerlendirilmelidir. Ayrıca, kendi ilgi alanında hangi mesleklerin olduğunu iyi değerlendirenlerin tercihleri de daha doğru sonuç verecektir.
   Hayatımızı kaliteli sürdürürken temel kural: 
   "Hayatını sürdürürken sevdiğin işi yaparsan daha mutlu olursun. Sevdiğin işi hep severek yaparsan daha başarılı olursun" 
   İyi niyetli ve çalışkan olmak, dirençli olmak, yaptığı işinde sürekliliğe dikkat etmek, sorumluluk duymak, iddialı olmak hayatımızı sürdürmemiz için gerekli ekonominin oluşmasını sağlayacaktır. Birikim sahibi olmak için ise tasarruf çok önemlidir.
   Öğrencilerimize, tercihlerinde ve üniversite hayatında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1267