SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Mantıklı olmak


   Yaklaşık olarak altı ay önce, Palacı Petrol önündeki bir trafik aracının kaydettiği 80 km hız ile seyretme nedeniyle 356TL trafik para cezası makbuzu ile tanıştım. Yargı yolu ile itirazda bulundum. Mahkeme cezayı onayladı. Bir süre sonra, ceza + mahkeme masrafı + faiz = 464 TL olarak vergi dairesine gerekli ödemeyi yaptım.
   Cezanın yüksek olmasının gerisinde, kamyonetle alakası olmamasına rağmen, kamyonet sınıfında kabul edilen aracımın 50 km hız sınırını çok fazla geçmesi vardı. Motor hacmi 1900 olan turbo dizel araçla Ankara ve İstanbul caddelerinde seyretme hızı 50 kilometredir. Kanun böyle olunca tarfik polisi yazdı. Hakim de onayladı. Eğer 1975 model hurda bir taksi ile seyrediyor olsaydım; daha az ceza kesilecekti. Eski teknoloji hurda bir taksiye tanınan hız sınırı, yeni teknoloji, motor ve fren olarak daha donanımlı bir araca tanınmıyor.
   Kırşehir`li bir vatandaşımız, komşusu Ahmet`i bulmak üzere İstanbul` gider. Kadıköy`ü sorar ve bulur. Doğal olarak Ahmet`i aramaya başlar. Sonuçta bir aklı selim vatandaş adamı uyarır. "Bak kardeşim burası Kadıköy, büyük bir yerleşim yeri, adres olmadan arkadaşını bulamazsın." "Ula Kırşehir`de olsa ben size yardımcı olurdum. Kırşehir`e şehir deyip de Kadıköy`e köy diyenin?"
   Kırsal alanın daha çok kullandığı, caddy, kangoo, connect gibi araçlar, kamyonet kabul edildiği için hız sınırını kolay geçiyor. Çok da güzel ceza yazılıyor. 
   Cezaya itirazımda, yol üzerinde hız uyarısı omaması da vardı. Ancak mahkeme bunu da dikkate almamıştı.
   Birkaç gün önce TV haberlerde, Manisa`da aynı durumda ceza kesilen bir araç sahibinin, biraz daha ileri giderek Yargıtay`a yaptığı başvuruya, sürücü lehinde karar verdiğini öğrendim. Yargıtay kararına göre, uyarıcı levha olmadan ceza yazılamıyor. "Böyle bir durum, tuzak kurarak ceza yazmak anlamına gelir ki! bu uygulama kabul edilemez" diye de ekliyor.
    En azından bundan sonra, benzer şekilde ceza kesilenlerin elinde, diğer davalar için de geçerli olan Yargıtay kararı var. 
   Şimdi sıra bir tepe üzerinde, sütre gerisinde pusu kuran trafik otolarında, Yargıtay`dan bir karar da onlar için bekliyoruz.  
   Ulu orta lastik öttüren, insanların çok yoğun olduğu yerlerde yayalara anlayış göstermeyen, müzik sesi ile mahalleye konser veren, her hali ile rahatsız edici olanları yola getirmek için çalışma yapılmalıdır. Herşeye rağmen mantıklı olunmalı, daha çok öğüt, daha az ceza uygulanmalıdır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1113