SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Mersin balığı


   Karasu`da yapılan yaz festivalleri içerisinde de adı geçen Mersin Balığı`nı tanımayanımız çok olsa da ilgili çevrelerin bu konuda yaptığı çalışmalardan iyi haber var. 
   Bilindiği gibi Mersin Balığı daha çok havyarı için üretiliyor. Sakarya, Yeşilırmak, Kızılırmak Nehirlerinde yapılan FAO destekli Mersin Balığı projesi çalışmaları iki yıl sürdü. Üç yıl önce de tamamlandı. Tarım Bakanlığı, DSİ, İstanbul Üniversitesi, Sinop Su Ürünleri Fakültesi, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, projeye destek verdi. Ayrıca yapılan çalışmalar içerisinde yabancı bilim adamları da yer aldı.
   Bizim bölgemizdeki çalışmalara yardımcı olmak için, Sakarya Nehri üzerindeki çalışmaların her aşamasında bulundum.
   Şubat ayında nehire girip nehir içerisindeki taş ve kayalıklara yumurta bırakan balıklar, da-ha sonra denize geri dönüyor. Yumurtadan çı-kan yavrular da ortalama 250 gram ağırlığa ula-şarak Mayıs-Haziran aylarında denize ulaşıyor. 
   Her Mersin Balığı ve Turizm Festivali kapsamında Sakarya Nehrine bıraktığımız balıklardan iyi haber var. Nehire olta atan amatör balıkçıların yakalayıp suya bıraktığı 10–15 gramlık yavrular, Mersin Balıklarının yumurtlama sahalarına ulaşarak yavru üretimini gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu durumun yeni bir milat olmasını ve yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasını bekliyoruz.
   Yapılan çalışmaların bir numaralı emektarı, Şu anda İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı olan Prof. Devrim Memiş hocamızdır. Şu sıralar her ay düzenli olarak Karasu`ya gelen Devrim Hanım, nehir ve denizdeki çalışmalarını sürdürmektedir.
   Bu alandaki çalışmaların en büyük riski nehir üzerine kurulan HES`lerdir. Adapazarı Belediyesi`nin Sinanoğlu altında kurmak istediği yeni bir HES, hem Mersin Balıkları, hem nehirdeki biyolojik canlılığın Karasu`ya kadar olan ayağında olumsuzluk nedenidir. 
  Ayrıca, Nehir suyunun daha duru akması, Yeni Mahalle ve kıyıdaki erozyon için çok önemli bir risk nedenidir. 
   40 yıl önce kaybetmeye başladığımız Mersi Balığı varlığı ile son yıllarda zararını büyük ölçüde görmekte olduğumuz erozyon için, Sinanoğlu HES projesi, gündemden kesinlikle kaldırılmalıdır.
   Prof. Devrim Memiş ve Coğrafya alanında Prof. Nurfettin Kahraman hocalarımızın ikisinin de görüşü bu doğrultudadır.
   Karasu Belediyesi`nin Sakarya Büyükşehir Belediyesi içerisindeki varlığına ve konuya yakın durmasına dikkat çekmek istiyorum. Bilgi paylaşımı yapılarak, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisinde Sinanoğlu HES gündeme taşınmalıdır. 
     
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1042