SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Mezunlar Günü


  Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi Müdürü ve öğretmenleri 7 Haziran cumartesi günü, eski adıyla Karasu Lisesi`nden mezun, tüm zamanların öğrencilerini, okulun eski ve yeni öğretmenleri ile buluşturan güzel bir etkinliğe başlangıç yaptı. 1980-1986 Yılları arasında Kimya Öğretmenliğini yapmam nedeniyle davetliler arasında ben de vardım. Öncelikle, bu işi düşünen ve uygulamaya koyan ekibe teşekkür ederim.
  O yıllarda Liselerde, Kimya Öğretmeni açığı vardı. İşte bu nedenle kimya mühendisi diploması ile kimya öğretmeni olarak atamam yapıldı. Ecevit Hükümeti döneminde başvuruda bulundum. Demirel Hükümeti atamamı Adapazarı Atatürk Lisesi`ne yaptı. 12 eylül 1980 ihtilali ile iktidarı ele geçiren Kenan Evren Hükümeti ile Karasu Lisesi`ne geldim. Bu süreç içerisinde yaşadıklarım, iyi bir hikaye kitabı yazmaya yeter. 
  Askere gitmeden önce, laf olsun diye, çok ciddiye almadan Milli Eğitim Bakanlığı`na yaptığım başvurunun üzerinden iki yıldan fazla zaman geçmiş, 18 aylık askerlik hizmetini bitirmiş ve Karasu`ya dönmüştüm. Kısa bir süre sonra da atama yazısının bulunduğu sarı zarfı aldım.
  Liselilere kimya dersi, ortaokul sınıflarına da fen bilgisi dersleri verdim. Öğretmen yetiştiren bir okuldan mezun olmamakla birlikte hayatımın çok büyük bir bölümü öğretmenlik yaparak geçti. 
  Öğrencilerin öğretmenleri ile ilgili anıları çok konuşulur. Unutmamak gerekir ki! öğretmenlerin de öğrencileri ile olan unutulmaz anıları vardır. Yıllar sonra bunları konuşacak ortamı bulmak, konuşmak, paylaşmak ve o günleri yaşamak da hayatımızın çok güzel bir kesiti olsa gerek.
  İ.Ü.Eczacılık Fakültesi`nden Prof. Turhan Baytop hocamızı, ben çok sevmiştim. Halen unutamadığım çok güzel sözleri vardır. İşte çok sık söylediği bir söz; "Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz" Hem yakın tarih, hem uzak tarih, iyi bilinmelidir. Çünkü, en güzel ders yaşanmış olaylardan alınıyor. 
  Öğrenciyi okuturken, öğretmenin notu çok önemli, bu notlar, öğrencinin geleceğini ve kaderini şekillendiriyor. Öğretmenin notu ile sınıfta kalınıyor veya sınıf geçiliyor. Aradan 10,20,30 gibi yıllar geçtikçe, bu defa öğrenci öğretmenine not veriyor. çok iyi, iyi, orta ve zayıf gibi. Öğretmen için, yıllar sonra, öğrencisinden geçer not almayı da önemsemek gerekiyor. Her ne kadar bu notun karnesi yoksa da iyi ve kötü her şey dillerden düşmüyor binlerce kişi ile paylaşılıyor.
  1970 Yılında Karasu Lisesi ismini  alan okulumuzun ilk mezunları altmış yaşına geldi. Eskiler ve yenileri bir araya getiren mezunlar gününde, hayatın çok önemli gerçekleri görerek yaşanıyor. Göremediklerinizin ve Dünya`dan erken ayrılanların üzüntüsü yüreklerinizi sızlatıyor. Yaşlanmayı izlerken, konu mankeni oluyorsunuz. Dünya aynı, ortam aynı fakat, hayat, değirmen taşı misali insanı da öğütüyor; hoşunuza gitmeyen çizgiler atıyor. Yıllar öncesi konuşulurken, duruşlar değişiyor ve gözler parlıyor. Nüfus kağıdındaki yıllar, kısa süreliğine de olsa siliniyor. Bazen bir kuş bazen de bir kelebek misali yerden kesiliyor ayaklar. Bir tiyatro oyuncusu gibi herkesin rolü konuşuluyor her yerde, olabildiğince rahat, hoşgörü ve tebessüm içerisinde.
  Önümüzdeki yıllarda daha çok katılımın olacağı düşüncesi ile yedi Haziran Cumartesi günü Karasu Lisesi bahçesindeki birlikteliğe koşan öğrencilerimi ve öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1207