SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Misina ağ neden yasaklandı


   2010’da başlatılan yasaklama süreci ile bu yılın 1 Eylül tarihinden itibaren misina ağların toplanması ve ceza uygulaması başlatıldı.

  Yakalanan ağ alınıyor ve yok ediliyor. Balıkçıya da güzel bir öğüt veriliyor.

“ Ağı sahiplenirsen 850 lira da para cezası keseriz. En iyisi sesinizi hiç çıkarmayın. Alıp götürelim ve suç aleti ortadan kaldırılsın.” Ne kadar anlayışlı bir imha ekibi, doğrusu Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na böylesi yakışır.

  Efendim bu ağlar hayaletmiş. Balığın soyunu tüketiyormuş. Yırtılan ağ parçaları suda uzun sürede yok oluyormuş.

  Tarım ve hayvancılıkta çiftçinin canına okuyan Tarım Bakanı, bu uygulaması ile yeni bir tarih yazıyor.

  Birincisi, bu ağları kimler kullanıyor? Cevap küçük balıkçı. Genel olarak 5-10 metre boyunda teknesi olan balıkçılar. Bunların içerisinde balıktan köşeyi dönen var mı? Nerdeeee! İki ay evine ekmek götürür. Yılın çoğu zamanında yarı aç yarı tok ayakta kalma mücadelesi verir. En çok kazandıkları para yıllık 7-8 bin lira.

  Misina ağlar dayanıklımıdır? Hayır, iplik ağlara göre çok zayıf, bir veya iki sezonda yırtıldığı için kesilerek çöpe atılır. Ancak, iplik ağlara göre daha avcı oldukları için tercih edilir.

  Bugüne kadar ithaline ve serbest satışına müsaade edilmeseydi iki yıl içerisinde küçük balıkçının elindeki misina ağlar eskidiği için doğal olarak ortadan kalkardı. Bundan sonrası için de aynı şeyi düşünmek mümkün. Ağ satışı yasaklandığında bir iki yıl içerisinde ortada misina ağ kalmaz.

  Toplanarak imha edilen ağların içerisinde, mantar, kurşun ve donanımda kullanılan halatlar var. Bunlar da para. Zavallı balıkçı 850 lirayı bir arada çok zor gördüğünden ağını sahiplenerek malzemesini kurtaramıyor.

  Ey Devlet Erkânının cengâverleri, esrar tarlasına girer gibi iskele baskını yapıyorsunuz. Ne kanunu çıkaranlara, ne emri verenlere ne de onlara yardımcı olanlara bu durumu yakıştıramıyorum.

  Eylül ayı ile başlayan av sezonuna umutla giren küçük balıkçılar, ağları ellerinden alınarak, kaçakçı kabul edilmiş, itilmiş, aşağılanmış ve horlanmıştır.

  İplik ağ yaparak denize çıkmak, hem para hem de zaman işi olduğundan küçük balıkçının bu sezon denize çıkarak balık tutması tamamen ortadan kaldırılmıştır. Ne usul ne de esas olarak bu durumu onaylamak mümkün değildir.

  Karasu küçük balıkçısının tamamının misina ağ kullanarak bir av sezonunda yakaladığı toplam balık miktarı, bir büyük balıkçı teknesinin 2-3 ağ çekiminde aldığı balık kadardır. Kim neyin peşindedir ve Adalet bunun neresindedir?

  Eğer ağlar toplanacaksa, parası ödenerek toplanır. Devlet gibi devlet öyle yapar. Bizimkiler ne yapar? İşte böyle hava atar.

                                                                                    ŞAKİR ŞEN

 

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ