SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Öğretmenler Günü


   Okul görmüş herkesin, hafızasında kayıtlı bir öğretmeni hep vardır. Yaşadığımız toplumda büyük çoğunluk çok sayıda öğretmenden ders aldı. Bunların bir kısmı hafızalardan çok erken silinirken, ömür boyu ismi unutulmayanlar da var. Ne mutlu, ismini unutulmayanlara yazdıranlara ve onları yıllarca “Benim Öğretmenim” diyerek yaşatanlara.
  İlkokuldan Üniversiteye kadar, süreci tam olarak yaşayanların sohbetlerinin süsü, okul anılarıdır. Öğretmen hikâyeleridir. Okul sıralarında alınan notların, ödüllerin hatta cezaların anlatılması sırasında, gözlerimiz daha farklı parlar.
  1980`de Karasu Lisesi`ne Kimya Öğretmeni olarak atandım. O yıllarda Kimya dersi sadece 6 Matematik ve 6 Fen şubelerinde haftada 6 saat olarak okutuluyordu. Onların çoğunluğu üniversiteli oldu. İlk mezun ettiğim öğrencilerim şu anda 50 yaşını geride bıraktılar. Şu sıralar Özşen Dershanesi`nde eski öğrencilerimin çocuklarına öğretmenlik yapıyorum. 
 Öğretmen, okuttuğu yıllar içerisinde öğrencisine not verir. Yıllar sonra ise öğrencinin öğretmeni için verdiği bir not vardır. Bu notun karnesi yoktur; Ancak, toplantı odalarının, mahalle kahvelerinin duvarlarında yankılanır. Öğrenci okul sıra-sında, öğretmen de 20 yıl sonra geçer not alıyorsa, iki taraf da sınıfı geçti demektir.
  1980`li yıllarda fen derslerine girdiğim bir öğrencim telefonla aradı ve öğretmenler günümü kutladı. 30 yıldan fazla bir zaman sonra “Öğretmenim, mesaj attım ancak sesinizi de duymak istedim” diyen bir ses karşısında, yüreği titremeyen bir öğretmen düşünemiyorum.  
  Birçok öğretmen arkadaşım, eczacı meslektaşım, yakından ve uzaktan arayarak 24 Kasım öğretmenler günümü kutladılar. Ben de bu köşeden, üzerimde emeği olan tüm öğretmenlerimin, şu anda meslektaşım olan eski öğrencilerimin ve bu mesleğe yüreklerini koyan öğretmen camiasının öğretmenler gününü gönülden kutluyorum.
  Ne mutlu iz bırakan öğretmenlere ve “Öğretmenim” dediğinde gözleri parlayan öğrencilere; Ne mutlu, Mustafa Kemal Atatürk`ün başöğretmen olarak değerini bilenlere.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1283